Zimowe spacery – jak chronić skórę dziecka

Zanosi się na to, że zima jednak pokaże nam swoje prawdziwe, piękne lecz srogie oblicze. Tym bardziej warto wiedzieć jak zabezpieczyć skórę małego dziecka, która jest przecież o wiele bardziej wrażliwa niż u dorosłego. Tak naprawdę już podczas jesiennych chłodów skóra dziecka wymaga specjalnej ochrony, a przed nami przecież prawdziwe, siarczyste mrozy.

Skóra dziecka a zimowe warunki
Zimą skóra narażona jest na szczególnie trudne warunki. Z jednej strony ogrzewane pomieszczenia, suche powietrze, z drugiej – mróz, deszcz, śnieg i wiatr. Ekstremalne warunki, wahania temperatur – takie okoliczności nie sprzyjają naszej cerze. Skoro skóra dorosłych osób może być podrażniona, spierzchnięta i nadwrażliwa, pomyślmy jak reaguje skóra dziecka. Wiadomo przecież, że bariera lipidowa u niemowląt i małych dzieci dopiero się rozwija. Można zatem powiedzieć, że skóra maluszka jest bezbronna wobec trudnych warunków atmosferycznych oraz innych czynników. Dlatego tak istotne znaczenie ma zarówno codzienna pielęgnacja, jak również zabezpieczenie skóry, kiedy wychodzimy na zewnątrz nawet na chwilę, nie tylko na dłuższy spacer.

buzia dziecka
Skóra małego dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji i ochrony

Kosmetyki zimowe chronią skórę dziecka
O kondycję skóry dziecka trzeba dbać każdego dnia, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych dla najmłodszych. Zapewniają one właściwy poziom nawilżenia i natłuszczają wzmacniając budującą się warstwę lipidową. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po dermokosmetyki, zwłaszcza jeśli skóra malucha jest bardzo wrażliwa albo atopowa.
Wychodząc na spacer w mroźne zimowe dni należy zastosować specjalne kosmetyki. Na pewno nie wolno używać wówczas kremów nawilżających, nawet tych, które są przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, zawierają one bowiem dużo wody. Zimowe kosmetyki mają za zadanie chronić przed mroźnym powietrzem, powinny zatem natłuszczać skórę dziecka. Działanie ochronne zapewniają również takie składniki jak pantenol, alantoina, wosk pszczeli. Przed wyjściem należy nasmarować buzię, rączki, uszy, a także usta dziecka. Warto również zwrócić uwagę czy krem zawiera filtry przeciwsłoneczne, wiadomo przecież, że promienie odbite od śniegu mogą podrażnić delikatną skórę maluszka.

dzieci na sankach
Zimą szczególnie dbamy o skórę dzieci

Pamiętajmy – zima to czas, w którym nie należy ograniczać spacerów czy aktywności dziecka. Spacer w słoneczny mroźny dzień, wspólne zabawy na śniegu to znakomity sposób na budowanie odporności. Nie należy jednak zapominać, że skóra niemowlęcia czy nawet kilkulatka wymaga większej troski niż w przypadku dorosłych osób.

 

Zdjęcia: shutterstock, photos.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.