Zimą szczególnie dbamy o włosy

Choćby nie wiem jak twarzowa, modna i piękna, czapka bywa prawdziwym utrapieniem dla włosów. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie zimowych spacerów (dłuższych i tych całkiem krótkich) bez nakrycia głowy. Poza tym, że lubię jak jest ciepło, że bez czapki łatwo się przeziębić, zimne powietrze, mróz, wiatr i śnieg szkodzą naszym włosom. I co tu zrobić skoro i tak źle i tak niedobrze… dla włosów.

Z zimą nie zawsze nam do twarzy…
Nawet jeśli nawet jeśli jest się szczęściarą, która w czapce nie wygląda jak nieszczęście, to po jej zdjęciu wszystkie jesteśmy równe. Włosy mogą być:
a. przyklapnięte,
b. nastroszone,
c. przesuszone,
d. przetłuszczone,
e. z łupieżem,
f. naelektryzowane,
Dopuszczalne są też kombinacje kilku opcji, np. suche i elektryzujące się, bądź tłuste i oklapnięte. Nic fajnego, prawda? Oczywiście nie unikniemy zimy, ale zawsze możemy poratować włosy, a także wykazać się inwencją i wiedzą w kwestii doboru nakrycia głowy.

klapnięte włosy
Po zdjęciu czapki bywa tak…

 

Co za tą czapką?
A zatem jeśli chodzi o czapę, pamiętajmy, żeby wybierać fasony, które nie są bardzo dopasowane, lub co gorsza ciasne. Warto postawić na naturalne dzianiny, które pozwalają skórze oddychać. Czapki o luźnym splocie, nie otulą szczelnie włosów, dzięki czemu będą miały więcej swobody, a tym samym nie „przykleją się” do głowy. Wbrew pozorom niekoniecznie należy sięgać po wełniane czapki, ponieważ mogą one podrażniać i przegrzewać skórę oraz włosy. Jeśli nie jest się zmarzlakiem i w cieplejsze dni można zamiast czapki założyć kaptur, zamotać na głowie szalik. Dobrym pomysłem są też nieco luźniejsze kominy.

w czapce
Ważny jest wybór odpowiedniej czapki

 

Nastroszone, naelektryzowane – ratunku!
Tak czy owak zimą włosy mają swoje prawa i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto poznać sprawdzone sposoby na najczęściej występujące problemy.
A zatem co z włosami, które się elektryzują i po zdjęciu czapki starczą we wszystkie strony? Oczywiście przede wszystkim unikamy czapek ze sztucznych włókien. Natomiast do mycia i pielęgnacji używamy szamponu oraz odżywki, które wygładzają strukturę włosów. Raz w tygodniu można położyć maskę, która odżywia cebulki, zamyka łuski włosowe i nawilża skórę głowy. Warto także zainwestować w zakup suszarki z jonizacją, która zapobiega elektryzowaniu się włosów i dobrą szczotkę z naturalnego włosia. Ja noszę zawsze w torebce nawilżający spray, którym można spryskać włosy po zdjęciu czapki. Może być to również delikatny lakier do włosów.

włosy suche
Suche, elektryzują się? Są na to sposoby!

 

Żeby się nie przetłuszczały…
Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie co z włosami przetłuszczającymi się. Jak łatwo się domyślić problem wynika z tego, że włosy przegrzewają się pod ciepłą czapką, co stymuluje gruczoły łojowe do intensywnej pracy. Doraźnie warto poszukać czapki lekkiej, przewiewnej oraz pogodzić się z tym, że takie włosy trzeba myć nawet codziennie. Wbrew obiegowej opinii na pewno im to nie zaszkodzi, o ile zastosujemy kosmetyki przeznaczone do takiej właśnie, codziennej pielęgnacji. Warto wybierać lekkie odżywki, które nie obciążą dodatkowo włosów. Mimo zimy za oknem dobrym sposobem jest ostatnie płukanie chłodną wodą, ponieważ uspokaja to pracę gruczołów łojowych.

suszarka
Warto wiedzieć jak pielęgnować i suszyć włosy

 

Co z fryzurą „przyklejoną” do głowy?
Kolejne wyzwanie to oklapnięta fryzura, która wygląda niezbyt świeżo i wybitnie nie twarzowo. Zapewne nie każdy wie, że włosy zareagują w ten sposób, jeżeli nie wysuszy się ich dokładnie po myciu i od razu nałoży czapkę. Zresztą zimą generalnie niewskazane jest wychodzenie z domu z wilgotną fryzurą. W kwestii pielęgnacji wybieramy kosmetyki, które nadają włosom puszystość, dodają objętości (np. podnosząc je u nasady). Ważne jest także odpowiednie suszenie:
• chłodnym strumieniem powietrza,
• z pochyloną do przodu głową,
• z użyciem dyfuzora.
Po zdjęciu czapki warto włosy przeczesać, ewentualnie spryskać delikatnym lakierem.

Zdjęcia: Shutterstock, huffingtonpost.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.