Zadbane stopy zaniosą nas do lata

O dłoniach mawia się, że są wizytówką kobiety… jedną z wielu :). Nie sposób się z tym nie zgodzić, ale nadchodzące lato obliguje nas do pochylenia się (dosłownie i w przenośni) nad stopami. Odkryte buty, kobiece sandałki i klapki – modne i seksowne, muszą przecież stanowić oprawę dla naprawdę ładnych i zadbanych stóp.

dłonie i stopy
Piękne wizytówki kobiety

 

Na co narażamy stopy
Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że nasze stopy nie mają lekko. I nie chodzi wcale o nadwyżkę kilogramów, którą czasem noszą, chociaż nie da się ukryć, że nadwaga stopom nie służy. Przede wszystkim jednak bardzo często skazujemy je na niezbyt wygodne buty. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które dla modnych botków, niebotycznych szpilek zniosą wszystko. Tymczasem niewygodne obuwie to jedna z najistotniejszych przyczyn powstawania nagniotków, odcisków, pękania skóry oraz związanych z tym dolegliwości bólowych. Nie mówiąc już o tym, co fundujemy przy okazji kręgosłupowi. A zatem warto na dbałość o stopy spojrzeć zarówno w kontekście zabiegów, jak i dopasowania odpowiednich butów, zwłaszcza na co dzień, kiedy dużo chodzimy.
Kolejnym problemem jest ryzyko grzybicy. O klapkach na basenach, pod publicznymi czy hotelowymi prysznicami już nawet nie wspominam, bo to oczywista oczywistość. Ale bardzo istotne jest także codzienne dokładne mycie oraz osuszanie stóp, szczególnie przestrzeni między palcami. Tak przygotowane stopy warto potraktować odpowiednim kremem.

u podologa
Czasem trzeba udać się do specjalisty – podologa

 

Nie pytaj co stopy robią dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla swoich stóp…
W przypadku poważnych problemów, takich jak bolesne odciski, złuszczona, twarda, popękana skóra na piętach czy wrastający paznokieć, nie kombinujemy w domu. Z reguły kończy się to pogorszeniem stanu. Dlatego w takich sytuacjach jedynym rozsądnym wyjściem jest wizyta i zabiegi u podologa.
Jeśli mamy to szczęście i stopy są w nie najgorszej kondycji, najwyżej być zapomniane przez zimę w grubych skarpetach, można wykonać domowe rytuały dla ładnych stóp.
Zaczynamy od kąpieli – w misce z ciepłą wodą rozpuszczamy specjalne sole, które znajdziemy w aptekach i drogeriach. Można także dolać do wody oliwki albo olejku do kąpieli – dla relaksu. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. Tak przygotowane stopy należy osuszyć i usunąć patyczkiem skórki, ewentualnie nadmiar delikatnie nie głęboko wyciąć cążkami. Całe stopy traktujemy odpowiednim peelingiem, masujemy, wcieramy, złuszczamy. Jeśli skóra na piętach jest zrogowaciała usuwamy naskórek tarką (nie pumeksem), najlepiej taką, która ma również delikatną stronę wygładzającą. Następny krok to aplikacja kremu, przy okazji warto zafundować stopom relaksujący, przyjemny masaż.

pedicure
Kropka nad i – malujemy paznokcie

 

Kolorowe, pastelowe, ładne – malujemy paznokcie
Na zakończenie coś dla oka, czyli malujemy paznokcie. Najpierw warto je wyrównać. Paznokcie przycinamy tak, aby odrobinę wystawały poza opuszki, nie spiłowujemy głęboko boków. Paznokcie obcięte, a zatem do dzieła. Pomiędzy palcami umieszczamy separator, płytkę odtłuszczamy zmywaczem. Aby kolor wyglądał ładnie, a lakier nie odpryskiwał, warto zastosować specjalny lakier podkład, który chroni też paznokcie przez żółknięciem. Potem aplikujemy kolor – trendy są tak różnorodne, że może być to czerwona klasyka, pastelowy róż, neonowe odcienie a także wzorki i inne ozdoby. Na zakończenie nakładamy lakier, który nadaje połysk, przyspiesza schnięcie i przedłuża trwałość.
Tak przygotowane stopy można śmiało wsunąć w modne i WYGODNE klapki, czółenka open toe albo sandały.

zadbane stopy
Zadbane stopy w wygodnych butach

 

Zdjęcia: shutterstock, playbuzz.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.