Jak zadbać o kocie uszy?

O tym, że nasi czworonożni przyjaciele słyszą lepiej niż my, wie chyba każdy. Psie i kocie uszy to jeden z najważniejszych narządów, który pozwala poznawać otoczenie, reagować odpowiednio wcześnie na bodźce. Wystarczy poobserwować pupila, aby dostrzec, że słyszy dźwięki, których ludzkie ucho nigdy nie zarejestruje. O takie uszy trzeba zatem właściwie dbać, aby uchronić je przed stanami zapalnymi i chorobami.

Kocie uszy

Przewód słuchowy u kotów jest w dużym fragmencie praktycznie pionowy, dopiero potem zakręca do wnętrza kociej głowy. Błona bębenkowa u kotów znajduje się dość głęboko, co ma znaczenie jeśli chodzi o kocie czyszczenie uszu – nie musimy się obawiać, że łatwo ją uszkodzić. Oczywiście nie oznacza to, że kocie uszy można pielęgnować pobieżnie.

Co zagraża kocim uszom?

W przeciwieństwie do psów, koty niezbyt często zapadają na typowe zapalenie ucha. Objawem niepokojącym w tym przypadku są zaczerwienienie, bolesność, ciemna woskowa wydzielina w dużej ilości oraz to, że kot nie pozwala nam dotknąć ucha. Bardzo niepojącym sygnałem jest ropa, którą możemy zobaczyć np. na waciku podczas kociego czyszczenia uszu, często świadczy bowiem o poważnym stanie zapalnym, zagrożeniu perforacją kanału słuchowego, a nawet zakażeniem mózgu. Kolejne niebezpieczeństwo dla kocich uszu stanowi świerzbowiec uszny, kocia przypadłość, którą sygnalizuje np. ciemna, sucha, ruchoma wydzielina. Nieleczony świerzbowiec grozi powikłaniami, w tym utratą słuchu.

myje
Na ogół koty radzą sobie z higieną i pielęgnacją 🙂

 

Profilaktyka i systematyczność

Jak widać, kocie uszy są narażone na poważne niebezpieczeństwa, które mogą dotyczyć szeroko rozumianego zdrowia pupila. Dlatego najistotniejsza jest prawidłowa pielęgnacja i częsta kontrola. Informacje na temat kociej higieny prezentuje marka Purina w serwisie kociarze.pl. Znajdziemy tu artykuł „Kocie czyszczenie uszu, dlaczego jest tak ważne i jak prawidłowo je wykonywać”, z którego dowiemy się m.in., że:

  • zdrowe koty czyszczą uszy samodzielnie, wystarczy średnio raz w miesiącu skontrolować ich stan,
  • koty, które miały problemy z uszami, wymagają pomocy w prawidłowym czyszczeniu uszu,
  • w tym celu używa się najczęściej specjalnych preparatów, które warto stosować u kotów z nawracającymi problemami, ponieważ zawierają substancje dodatkowe o działaniu regenerującym podrażniony naskórek i antyseptycznym,
  • można także czyścić kocie uszy płynną parafiną,
  • u kotów z problemami zaleca się przegląd uszu przynajmniej raz w tygodniu,

najlepiej przyzwyczajać do takich zabiegów już małe kocięta, dzięki czemu unikniemy problemów z większym, niezależnym i silniejszym pupilem.

 

kotek
Kontrolujemy kocie uszy, jeśli wcześniej występowały problemy

 

Jak wygląda kocie czyszczenie uszu?

Przede wszystkim obserwujemy pupila i często kontrolujemy jego uszy: czy nie wydzielają innego zapachu, czy nie zbiera się w nich wydzielina, czy kotek nie pociera uszkami np. o dywan, czy nie trzepie uszami lub nie przekrzywia główki na jedną stronę. Niepokojące objawy warto skonsultować z weterynarzem, który wyczyści uszy, zapisze leki. Domowa higiena kocich uszu nie jest wielkim problemem, warto wiedzieć jak to się robi:

  • usuwamy ewentualny nadmiar włosków (częściej jest to psi problem),
  • aplikujemy specjalny preparat do ucha (zalecaną ilość) i masujemy małżowinę uszną u podstawy przez ok. 30 sekund,
  • następnie pozwalamy kociakowi wytrzepać nadmiar płynu z uszu,

pozostałą ilość preparatu wraz z wydzieliną usuwamy, tak aby wnętrze ucha i małżowina były suche i czyste (np. gazikiem nałożonym na palec); jeśli używamy szerokich, płaskich patyczków nie należy wsuwać ich głęboko, aby nie uszkodzić kanału słuchowego.

 

kociak
Umiejętne czyszczenie to podstawa

 

Pamiętajmy – kocie czyszczenie uszu to często zabieg niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszego pupila. Wszelkie niepokojące symptomy należy omówić z lekarzem weterynarii.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.