Wynajmowanie mieszkania – zalety i wady

W naszym kraju wynajmowanie mieszkania nie jest tak popularne jak w krajach zachodniej Europy czy Stanach Zjednoczonych. Młodzi ludzie zaciągają ogromne kredyty hipoteczne, aby kupić mieszkanie lub dom na własność. Niekiedy ich spłacanie zajmuje nawet kilkadziesiąt lat. Czy wynajmowanie mieszkania jest rzeczywiście takie niekorzystne? Warto poznać zarówno zalety jak i wady wynajmowania mieszkania.

Wynajmowanie mieszkania – zalety

Największą zaletą wynajmowania mieszkania jest bardzo łatwa i szybka możliwość jego zmiany, co w przypadku mieszkania własnościowego nie jest takie proste. Sprzedaż lub kupno nieruchomości bywa czasochłonne i wymaga od właściciela załatwienia wielu formalności. Wynajmowane mieszkanie łatwiej zamienić na większe lub mniejsze, o lepszym standardzie. Jeśli nasza sytuacja osobista, zawodowa lub finansowa ulegnie zmianie, nie będziemy mieli większego kłopotu z wypowiedzeniem umowy najmu.

Dzięki wynajmowaniu mamy też większą możliwość wyboru odpowiedniego lokum. Możemy znaleźć mieszkanie, dostosowane do naszych potrzeb, a także możliwości finansowych. W tym przypadku nie musimy być zobowiązani długoletnim i kosztownym kredytem, na kilkadziesiąt lat. Nie ponosimy też innych opłat np. podatków od nieruchomości, ubezpieczenia mieszkania czy kosztów notarialnych. Ponadto, nie jesteśmy też zobowiązani do przeprowadzania remontów i inwestowania w nieruchomość. Możemy wybrać mieszkanie już umeblowane i wyposażone lub też takie do którego wniesiemy swoje sprzęty i meble. Wynajem, to świetna opcja dla osób, które nie znalazły jeszcze tzw. „swojego miejsca na Ziemi”. Mieszkanie można wynająć w dowolnym mieście i dowolnej dzielnicy, dzięki czemu możemy poznać również interesującą nas okolicę i sprawdzić czy żyłoby się nam tam dobrze. Na wynajęcie mieszkania możemy zdecydować się samodzielnie lub też poszukać współlokatorów, co sprzyja większym kontaktom towarzyskim.

Wynajmowanie mieszkania – wady

Wynajmowanie mieszkania oprócz szeregu wyżej wspomnianych zalet, posiada również i wady. Jedną z najczęściej wymienianych jest ta, że zamiast budować swój własny majątek, zasilamy konto właściciela. Brak własnego mieszkania jest szczególnie uciążliwy dla rodzin z dziećmi. Nie wszyscy lokatorzy czują się też komfortowo w wynajętych mieszkaniach, czują częściową utratę prywatności, gdyż należy przestrzegać zasad określonych w umowie najmu np. zakaz posiadania zwierząt. Istnieje również ryzyko wzrostu czynszu lub problemów z właścicielem. Do wad wynajmu nieruchomości zaliczyć można także zaliczyć możliwość wypowiedzenia umowy najmu i konieczność szukania nowego mieszkania. Częste przeprowadzki są uciążliwe i kłopotliwe, zwłaszcza jeśli posiadamy swoje meble i sprzęt AGD i RTV. Ponadto wynajmując mieszkanie nie mamy praktycznie żadnej możliwość wprowadzenia dużych zmian aranżacyjnych takich jak np. wyburzenie ściany lub jej przesunięcia gruntownego remontu. Niewielkie są też szanse, że gust wynajmującego i najemcy będą podobne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.