Jak wybrać i dbać o psie legowisko

Pies najlepszym przyjacielem jest. To wiadomo! Daje nam radość, bezwarunkową przyjaźń. Pamiętajmy jednak o tym, że obecność psa to również ogromna odpowiedzialność oraz obowiązki, które wcale nie muszą być przykre. Na przykład takie spacery, podstawienie pod nos michy ze smakołykami… Nasz czworonożny przyjaciel musi mieć także swoje miejsce w domu, nawet jeśli sypia na kanapie i fotelach. Dlatego warto wiedzieć co nieco o psiej sypialni i o tym jak dbać o psie legowisko.

Sypialnia pupila
Nasz Fafik lubi sobie czasem podrzemać na miękkim fotelu przed telewizorem, zdarza mu się również przysnąć na sofie albo na dywaniku obok biurka. Niemniej jednak od pierwszych dni w naszym domu ma również swoje posłanie. Oczywiście nie to samo od początku, bo nie jest już malutkim szczeniaczkiem. Bardzo istotną kwestią był wybór miejsca i legowiska. Wbrew pozorom psia sypialnia nie może znajdować się… gdziekolwiek. Dla komfortu i wygody pupila należy znaleźć mu mało uczęszczaną lokalizację, nikt, również pies, nie lubi, aby mu spacerować nad głową w czasie relaksującej drzemki. Z drugiej strony taka „miejscówka” powinna zapewniać mu odpowiednią przestrzeń (trzeba się przecież rozciągać, przeciągać i wygodnie leżeć). Dobrze jeśli czworonożny przyjaciel kontroluje sytuacje w domu ze swojej sypialni. Jak łatwo się domyślić znalezienie takiego miejsca w mieszkaniu wcale nie było takie proste.

pies w łóżku
Nasz przyjaciel relaksuje się w różnych miejscach

 

Łoże dla przyjaciela
Tymczasem to nie jedyne zadanie dla przyjaciół czworonogów – trzeba również wybrać odpowiednie posłanie. Wiadomo, że ma być większe od psa. Rozmiar legowiska musi pozwalać na wygodne ułożenie i wyprostowanie wszystkich czterech łapek. Dlatego właśnie nasz Fafik ma już nowe łóżeczko, z poprzedniego szybko wyrósł :). Jeśli chodzi o rodzaj posłania, mamy spory wybór. Są materacyki, tzw. pontony, poduszki, ale także legowiska – kanapy czy wiklinowe kosze. Ważnym kryterium przy wyborze posłania jest tez łatwość utrzymania go w czystości i możliwość czyszczenia.

legowisko
Posłanie musi mieć odpowiedni rozmiar

 

Czysto i higienicznie w psiej sypialni
Zapewne nie tylko nasz Fafik lubi się czasem wybrudzić. Kałuże (zwłaszcza latem) to idealne miejsce do zabawy. Podobnie jak błoto czy piasek. Niestety zdarza się, że zanim zdążę go wyczyścić już wskoczy na swoje posłanie. Zresztą nawet jeśli wyjątkowo nie naniesie do leżanki piasku czy śladów mokrych łap, i tak uważam, że należy regularnie czyścić psią sypialnię. Właśnie dlatego wybraliśmy legowisko, które można spokojnie zdezynfekować i wyczyścić w pralce. Fafik ma swoją kanapę, z której wyjmuję materacyk i wszystkie elementy mogę spokojnie wyprać, razem z ręcznikiem i kocykiem. Są to elementy odporne, więc piorę w temperaturze 60°C, a płuczę bez dodatku płynu zmiękczającego, bo Fafik bezbłędnie wyczuwa zapach, którego nie lubi. Nie korzystam także z wirówki, aby nie zdeformować legowiska. Po wysuszeniu nasz pupilek może relaksować się w czystym posłaniu. Chyba, że akurat drzemie na kanapie albo w fotelu pana domu… jak zwykle.

mokry pies
Zdarzają się również takie sytuacje… 🙂

 

Zdjęcia: shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.