Wiosną też warto znać skuteczne sposoby na kaszel

misio

Teoretycznie zimę mamy już za sobą. Nie była zresztą zbyt sroga. Niestety taka aura, a także początki wiosny, sprzyjają infekcjom górnych dróg oddechowych. Najczęściej towarzyszy im szereg nieprzyjemnych objawów – kaszlemy, kichamy, często gorączkujemy. Generalnie czujemy się kiepsko. A zatem, mimo marcowych początków wiosny, warto znać skuteczne sposoby na kaszel i zadbać o dobrze zaopatrzoną apteczkę.

Kaszel pomaga wyzdrowieć…

Kaszel jest uciążliwy, męczy, ale jest ważnym mechanizmem obronnym, dzięki któremu możemy oczyszczać drogi oddechowe. Szczególnie kaszel mokry, nie bez przyczyny nazywany produktywnym, ma określone zadania w przebiegu infekcji. Znaczenie tego mechanizmu bardzo wyjaśnia np. ten artykuł, przybliżający także skuteczne sposoby na kaszel.

 

dziecko
Infekcjom towarzyszą uciążliwe objawy, np. kaszel

 

Kaszel oczyszcza drogi oddechowe

Infekcje górnych dróg oddechowych oraz towarzyszący im kaszel, są wywołane przez drobnoustroje chorobotwórcze – najczęściej przez wirusy. W przebiegu choroby kaszel (suchy) początkowo jest męczący, bolesny, ale potem można wyczuć, usłyszeć odruch wykrztuszania wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Jej odkasływanie pozwala pozbyć się patogenów i zwalczać infekcję, zapobiegać jej rozwojowi. Dlatego odpowiednie leki oraz domowe sposoby na kaszel są bardzo ważne. Ich celem nie jest hamowanie kaszlu, tylko ułatwianie odkrztuszania.

 

flegamina
Flegamina – skuteczny syrop na kaszel

 

Dobry syrop na kaszel

Jeśli chodzi o leki stosowane w przypadku kaszlu mokrego zaleca się takie, które mają w swoim składzie tzw. substancje mukolityczne – specyfika ich działania polega na rozrzedzaniu wydzieliny. Jak łatwo się domyślić, mniej gęsty i mniej lepki śluz można „wykasłać” zdecydowanie efektywniej. Szczególne znaczenie ma to w przypadku małych pacjentów, dzieci mają często duże problemy w skutecznym odkrztuszaniu gęstej wydzieliny. Kaszlące maluchy można wspomagać np. syropem Flegamina, który zawiera substancję czynną chlorowodorek bromoheksyny – jej działanie to przede wszystkim upłynnienie śluzu i pobudzenie pracy rzęsek w drogach oddechowych (ułatwiają usuwanie śluzu).

 

cytryna miod
Warto stosować domowe sposoby na kaszel

 

Zastosuj domowy sposób na kaszel

Warto również znać i stosować domowe sposoby na kaszel, oparte na naturalnych produktach. Kaszlące dzieci, a także dorosłych, można wspomagać inhalacjami na bazie ziół czy olejków. Sprawdzony, skuteczny, i co ważne smaczny, domowy sposób na kaszel to także popijanie herbaty z miodem czy też zażywanie tego słodkiego „lekarstwa” pół godziny przed snem. Jeśli chodzi o herbaty i napary – pamiętajmy, że przy kaszlu mokrym w ogóle należy dużo pić. Herbatki z sokiem malinowym, cytryną czy też wspomnianym już miodem to doskonały sposób na kaszel. Należy również zadbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa chory, a małym dzieciom w odkrztuszaniu pomoże także umiejętnie oklepywanie plecków.

 

 

Zdjęcia: Infekcjom towarzyszą uciążliwe objawy, np. kaszel, shutterstock, conakaszel.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.