Wiosna, lato i alergie – objawy, profilaktyka, leczenie

Wiosną, latem, jesienią, a czasami również zimą, czyli cały rok można zmagać z uciążliwą alergią. Choć zdecydowanie najwięcej alergenów wziewnych atakuje nas w sezonie wiosenno – letnim, alergia i jej objawy mogą dawać się we znaki również w pomieszczeniach i wtedy, kiedy zapomnimy już o wakacyjnych przygodach.

Co to jest alergia?

Na początku warto dowiedzieć się czym jest alergia. Teoretycznie wszyscy to wiemy, ponieważ jest uznawana za chorobę cywilizacyjną XX i XXI wieku. Definicja alergii mówi, że jest to patologiczna reakcja tkanek na działanie różnych substancji, które tak naprawdę nie powinny nam szkodzić. Niestety procesy immunologiczne w organizmie osoby z alergią powodują wytwarzanie przeciwciał, które reagują na alergen, co wywołuje proces zapalny. Właśnie dlatego alergik, po przyjemnym z założenia spacerze parkowymi alejkami, będzie uskarżał się na typowe dla alergii objawy. Uczulą go np. pyłki trawy albo inne unoszące się w powietrzu alergeny.

dmuchawiec
Alergeny wziewne są praktycznie wszechobecne

 

Co nas uczula?

Alergia wziewna jest wyjątkowo trudna w zakresie profilaktyki, ponieważ alergeny wdychane są wraz z powietrzem. Za uciążliwe objawy alergii, takie jak katar, łzawienie czy świąd, odpowiadają najczęściej:

  • pyłek roślin wiatropylnych, czyli np. pyłek traw, drzew liściastych oraz iglastych i pyłki chwastów,
  • zarodniki grzybów pleśniowych z gatunków Cladosporium, Alternaria, Aspergillus, które są obecne w powietrzu późnym latem i jesienią; występują też w wilgotnych pomieszczeniach i systemach klimatyzacyjnych,
  • roztocza kurzu domowego – to najgroźniejszy i trudny do wyeliminowania alergen wziewny w pomieszczeniach zamkniętych,
  • zwierzęta domowe: alergenem jest złuszczony naskórek znajdujący się w sierści oraz białko zawarte w ślinie lub moczu.

 

katar
Katar to jeden z uciążliwych objawów alergii

 

Na jakie objawy zwracać uwagę?

Jeśli chodzi o wziewną alergię objawy najbardziej typowe to:

  • kichanie,
  • cieknący i zatkany nos,
  • swędzenie,
  • zaczerwienie,
  • łzawienie oczu.

Czasem możemy je pomylić z symptomami typowymi dla przeziębienia czy grypy. Dlatego warto poznać specyfikę objawów alergii w porównaniu z innymi schorzeniami:

Źródło: http://www.alergia-allegra.pl/alergia_czy_przeziebienie.html

Alergia jest jedną z najczęściej występujących chorób. Warto stosować się do praktycznych wskazówek, które pomogą  unikać alergenów i minimalizować uciążliwe objawy (http://www.alergia-allegra.pl/poradnik.html). Przyda się też sprawdzony lek przeciwhistaminowy, np. Allegra, który poradzi sobie z takimi problemami jak katar, zatkany nos, swędzenie, łzawienie i podrażnienie oczu.

allegra
Allegra

 

 

Zdjęcia: alergia-allegra.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.