Wiosenne porządki – detox, czyli oczyszczanie organizmu

W ramach wiosennych porządków dla zdrowia, warto pomyśleć też o oczyszczaniu organizmu. Choć tzw. detox to nie tylko sposób na ładną cerę i lepszą formę na zbliżające się wielkimi krokami cieplejsze, słoneczne dni. Detox ma za zadanie uwolnić organizm od toksyn, które niestety przyswajamy każdego dnia – w niezdrowych posiłkach (konserwanty, sztuczne dodatki itp.) oraz… oddychając (zanieczyszczenia i metale ciężkie w powietrzu).

Komu potrzebne jest oczyszczanie

Wbrew pozorom detox nie jest zalecany tylko tym, którzy jadają nieregularnie i niezdrowo czy mieszkają w tzw. wielkim mieście. Niezależnie od lokalizacji i zdrowego trybu życia każdy powinien raz na jakiś czas poddać się takiemu oczyszczaniu. Szczególnie jeśli zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o obciążeniu organizmu, są to m.in.:

  • spadek poziomu energii,
  • mniejsza produktywność,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z cerą

Warto wiedzieć, że zanieczyszczenia obecne w naszym organizmie to nie tylko kiepska cera i forma. Objawy te wynikają z zaburzeń w funkcjonowaniu wielu narządów wywołanych obecnością metali ciężkich czy innych szkodliwych substancji. Detox ratuje zatem nie tylko naszą witalność i wygląd, ale przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie wątroby, jelit, procesy trawienne, przemianę materii, przyswajanie substancji odżywczych i wchłanianie wody.

zmęczona
Apatia i zmęczenie to wskazania do oczyszczenia organizmu

 

Woda oczyszcza

Wbrew obawom wielu osób detox nie jest wyzwaniem nie do przejścia. Nie zaleca się raczej głodówek, oczyszczania polegającego na tym, że pije się jedynie specjalnie przygotowane oczyszczające płyny. Zdrowy, bezpieczny i polecany detox należy rozpocząć od nawadniania organizmu:

  • codziennie rano na czczo wypija się szklankę wody, najlepiej z cytryną,
  • każdego dnia powinno się wypić ok. 2-3 litrów wody, co efektywnie wypłukuje wiele szkodliwych substancji (większość toksyn rozpuszcza się w wodzie).

 

woda
Woda z cytryną na dobry początek dnia

 

Zdrowa dieta  – sposób na dobry i bezpieczny detoks

Oczyszczanie organizmu nie musi oznaczać głodówki i wyrzeczeń. Mało tego – organizm powinien otrzymać niezbędną mu ilość substancji odżywczych. a zatem kluczem do sukcesu, jakim jest efektywny detox, będzie właściwa dieta. Stawiamy na posiłki niskokaloryczne, bazujące w większości na warzywach – warto przejść na oczyszczającą dietę roślinną. Wykluczamy z menu kawę, herbatę czarną, słodkie napoje soki, pijemy herbatki ziołowe, zieloną (dobrze jeśli mają działanie moczopędne). W aptekach można także znaleźć gotowe preparaty wspomagające detox, ale podstawą jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.

warzywa
Dieta oczyszczająca oparta na zdrowych warzywach

 

Zdjęcia:  pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.