Warto wybrać urlop po sezonie

Większość osób planuje urlopowe wyjazdy na lipiec lub sierpień. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy zawsze jest to najlepszy wybór i poznać atuty urlopu po sezonie. Szczególnie, że jest ich całkiem sporo.

Zacznijmy od tego, że koniec lata to wręcz wymarzona pora na egzotyczne eskapady. W naszej strefie klimatycznej robi się chłodniej, ale w popularnych turystycznych destynacjach aura staje się coraz bardziej przyjemna. nie ma już takich upałów, a ponadto jest zdecydowanie taniej i… luźniej – jest po prostu dużo mniej turystów. Przyjrzyjmy się także innym argumentom za wyjazdami poza sezonem.

biuro
Łatwiej zaplanować długi urlop

 

W pracy…

Według badań psychologów naprawdę udany urlop powinien trwać co najmniej dwa, a najlepiej trzy, tygodnie. Pierwszych siedem dni to czas aklimatyzacji  do urlopowych warunków, dopiero od drugiego tygodnia organizm zaczyna wypoczywać i regenerować się. Tymczasem w sezonie trudno o dłuższy urlop, ponieważ wszyscy w pracy przepychają się do urlopowego grafiku. We wrześniu czy październiku nie ma już takiej presji, kadra jest prawie w komplecie i spokojnie można wyrwać się na 2 albo 3 tygodnie.

Wrześniowy wypoczynek docenimy również dlatego, że w tym okresie większość współpracowników już nawet nie pamięta o swoich wyjazdach, plaży czy górskich pejzażach. Natomiast jesienny wczasowicz dopiero snuje wakacyjne plany, a potem wraca wypoczęty, opalony z nowym zapasem sił.

taniej
Na pewno będzie taniej…

 

Ekonomicznie…

Jak łatwo się domyślić urlop po sezonie będzie kosztował mniej, można bowiem znaleźć wiele ciekawych ofert typu last minute. Egzotyczny wyjazd czy urlop w komfortowym pensjonacie nad morzem będzie kosztował nawet o połowę taniej niż w szczycie sezonu. Spadek cen odczujemy również na miejscu – w sklepach, restauracjach, miejscach rozrywkowych, wypożyczalniach sprzętu.

plaża
Unikniemy tłumów na plaży

 

Przyjemnie i spokojnie

Wiemy już, że po sezonie w modnych kurortach, miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo „luźniej”. Warto docenić nie tylko to, że jest mniej turystów, ale także nieobecność mocno hałaśliwej i licznej młodzieży, która we wrześniu siedzi już grzecznie w szkolnych ławkach.  W przypadku wyjazdów egzotycznych, do tzw. ciepłych krajów, przyjemniej jest również ze względu na pogodę. U nas co prawda dominują chłody, a tam upały stają się całkiem znośną słoneczną pogodą.

egzotyka
Mniej upalnie i spokojniej w egzotycznych kurortach

 

Gdzie wyjechać?

Możliwości jest wiele. Otworem stoją wszystkie krajowe kurorty, trwa także sezon w miejscowościach uzdrowiskowych. Jeśli chodzi o zagraniczne eskapady warto wziąć pod uwagę sugestie „ekspertów” – redaktorzy National Geographic doradzają ostrożność w odniesieniu do niespokojnego Egiptu. W zamian wskazują kraje takiej Izrael, Jordania, Dubaj czy uroki Libanu.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.