Warto sięgać po domowe sposoby na kaszel

Kaszel jest jednym z objawów w przebiegu wielu infekcji przeziębieniowych, w stanach zapalnych dróg oddechowych. Nie jest to choroba, ale ważny odruch, mechanizm obronny, który ma na celu oczyszczanie dróg oddechowych. Nie oznacza to, że nie należy go leczyć, łagodzić, ale zarówno farmakologiczne, jak i domowe sposoby na kaszel zależą od jego rodzaju.

Kaszel suchy czy mokry?

Zanim lekarz przepisze syrop czy tabletki, zanim sięgniemy po znane od pokoleń domowe metody, warto wiedzieć, ze kaszel może być suchy albo mokry. W dużym uproszczeniu – suchy kaszel głównie męczy i trzeba go łagodzić, wyciszać. Mokry, zwany też produktywnym, ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe z zagrożeń i zanieczyszczeń (np. z wydzieliny zawierającej wirusy czy bakterie).

syrop
Co na kaszel mokry, co na suchy…?

Naturalne, domowe sposoby na kaszel

W aptekach dostępne są oczywiście odpowiednie preparaty, niektóre kupimy bez recepty, inne musi zalecić lekarz. Warto sięgać także do sprawdzonych, domowych sposobów na kaszel, które mogą być wystarczające w lekkim przeziębieniu albo stanowią wsparcie dla przepisanej przez lekarza kuracji. Przyjrzyjmy się zatem, jakie naturalne metody można zastosować, kiedy męczy nas kaszel. Szczególnie, że są one polecane również przez środowisko medyczne, a także wykorzystywane do produkcji leków i innych preparatów na kaszel i przeziębienie.

Miód to lekarstwo wyjątkowo smaczne i skuteczne. Szczególnie zalecane dla łagodzenia kaszlu w nocy. Wystarczy zażyć łyżeczkę miodu pół godziny przed snem, a uciążliwy nocny kaszel ustępuje albo jest znacznie łagodniejszy. Pamiętajmy również o tym, że słodki miód ma działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne.

tymianek
Zioła i olejki eteryczne

Z bogactwa natury na kaszel, czyli zioła. Przede wszystkim warto sięgać po:

  • tymianek,
  • prawoślaz
  • podbiał

Tymianek zawiera cenny olejek eteryczny o bogatym składzie (karwakrol, cyneol, cymen, alfa-pinen, linalol, borneol, tymol). Dzięki temu wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Ponadto łagodzi ból, rozkurcza i ułatwia odkrztuszanie – pobudza ruchy rzęsek i rozrzedza wydzielinę. Prawoślaz to bogactwo związków śluzowych, które zapewniają działanie przeciwkaszlowe (zalecane szczególnie przy kaszlu suchym). Podbiał w preparatach, naparach ma działanie wykrztuśne, głównie dzięki związkom śluzowym. Zapewnia ochronę drogom oddechowym, łagodzi podrażnienie i hamuje suchy kaszel i rozluźnia zalegającą wydzielinę.

Herbaty i napary można oczywiście przygotowywać na bazie ziół, sprawdza się też siemię lniane, które działa osłonowo. Wśród domowych sposobów na kaszel i przeziębienia jest też herbata z sokiem malinowym albo z miodem, z dodatkiem soku z cytryny.

inhalacja
Dobroczynne działanie inhalacji

Inhalacje mają ogrzać i nawilżyć górne drogi oddechowe, stymulują samooczyszczanie się płuc i oskrzeli. Warto zastosować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, np. z lebiodkowym, cząbrowym, eukaliptusowym, sosnowym, tymiankowym albo z szałwii.

Oczywiście nie należy rezygnować z porady lekarskiej, szczególnie jeśli objawy nie ustępują albo nasilają się, jeśli dotyczą małych dzieci czy osób starszych. Domowe sposoby na kaszel są ważnym elementem leczenia, o czym przeczytamy również tutaj – http://conakaszel.pl/domowe-sposoby-na-kaszel/

 

 

Zdjęcia: pixabay, shutterstock

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.