Walentynki – historie, tradycje, zwyczaje

serca

Święto Zakochanych, Walentynki… kojarzymy je głównie z „importem z zachodu”. Wbrew pozorom, podobnie, jak niby amerykańskie Halloween, Walentynki wcale nie są wymysłem komercyjnych Amerykanów. Owszem, rozmach, zamieszanie i wolumen sprzedaży walentynkowych gadżetów, są za oceanem imponujące. Niemniej jednak historia tego święta jest podobno znacznie starsza.

Św. Walenty od zakochanych…?

Walentynki mogą kojarzyć nam się z kultem Św. Walentego. No cóż, mocno kontrowersyjne skojarzenie, biorąc pod uwagę, iż jest to patron osób chorych na epilepsje i inne schorzenia psychiczne. Niemniej jednak funkcjonuje również historia niepokornego kapłana w Cesarstwie Rzymskim, który udzielił potajemnie ślubu, a także zakochał się w niewidomej dziewczynie. Został stracony 14 lutego 269 r. i właśnie dlatego tę datę uznaje się za Święto Zakochanych.

walenty
Groźnie wyglądający kapłan patronem zakochanych…?
Fot: wikipedia

 

Starożytne korzenie Walentynek

Inne teorie łączą Walentynki również ze starożytnym Rzymem, ale z tradycją Luperkaliów. W czasie obchodów tego święta jednym ze zwyczajów było poszukiwanie wybranki serca m.in. w drodze losowania jej imienia ze specjalnej urny. Ponadto Walentynki kojarzy się z mitologicznymi postaciami takimi jak Kupidyn, Eros czy Pan.

Europejskie Walentynki…?

Dziś zwolennicy Walentynek nieszczególnie interesują się historią Święta Zakochanych. Natomiast przeciwnicy niesłusznie nazywają je „amerykańskim wynalazkiem”. Zdecydowanie bliżej Walentynkom do zachodniej Europy, zwłaszcza do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy uważają się nawet za twórców tego święta, ze względu na postać Waltera Scotta, literata, który rozsławił Dzień Zakochanych na cały świat.

czekoladki
Komercyjne Walentynki to głownie zakup „serduszkowych” gadżetów

 

Walentynki zamiast Nocy Kupały?

Do Polski Walentynki przywędrowały w latach 90-tych XX wieku, głównie dzięki obchodom tego dnia w Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech, czyli w krajach na, które wówczas coraz bardziej się otwieraliśmy. Są więc i u nas kartki, maskotki, czekoladki w kształcie serca, sklepowe półki, które uginają się od walentynkowych gadżetów już pod koniec stycznia. Szkoda tylko, że przy tej okazji na znaczeniu straciła rodzima  tradycja – Noc Kupały -obchodzona z 21 na 22 czerwca. Jakby nie patrzeć własne zwyczaje warto kultywować i nigdy nie ma zbyt wielu okazji do celebrowania dobrych uczuć – miłości, przyjaźni…

noc kupały
Warto pamiętać o rodzimej Nocy Kupały

 

 

Zdjęcia: pixabay.com, wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.