Trądzik pospolity – leczenie wymaga cierpliwości

Na szczęście moje zmagania z krostkami, pryszczami i trądzikiem to już przeszłość, aczkolwiek pamiętam jeszcze nierówną walkę z tym problemem. Mam nadzieję, że moja dziewięcioletnia córka przejdzie etap nastoletniej burzy hormonalnej bezstresowo (bezpryszczowo), szczególnie, że aktualnie jestem na bieżąco z wyzwaniem jakim jest trądzik pospolity leczenie, pielęgnacja i… delikatne uczucia nastolatki z pryszczem na czole. Na żywo zmagania z problemem relacjonuje mi przyjaciółka – mama 14 letnich bliźniąt.

Trądzik pospolity – garść istotnych informacji
Oczywiście wszyscy znamy trądzik, z osobistych doświadczeń, wspomnień czy opowieści. Wiemy, że jest to głównie efekt hormonalnych „zawirowań” właściwych dla okresu pokwitania, które objawiają się m.in. wzmożoną pracą gruczołów łojowych. Właśnie ten proces uruchamia swoisty łańcuch reakcji w nastoletnim organizmie. Mamy zatem nadmierne wydzielanie sebum, któremu często towarzyszy rogowacenie naskórka i zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Stąd się biorą mało estetyczne zaskórniki, które mogą gromadzić drobnoustroje i bach! mamy stan zapalny i pryszcza. Z reguły na jednym się nie kończy…. Za taki efekt odpowiadają gromadzące się bakterie Propionibacterium acnes, które mogą narobić sporo zamieszania na nastoletnich obliczach (ramionach, dekoltach, plecach…).
W zależności od intensywności objawów wyróżnia się:
• trądzik łagodny – pojedyncze zaskórniki i krosty,
• trądzik umiarkowany – sporadycznie występuje stan zapalny i większe krostki,
• trądzik ciężki – pojawiają się bolesne cysty, rozległe stany zapalne, liczne wykwity.
Poza ciężką postacią pozostałe dwie można leczyć w domu, stosując odpowiednie preparaty i metody, niezbędna będzie również samodyscyplina i systematyczność.

pryszcz
W nastoletnim świecie pryszcz może być prawdziwą katastrofą

Leczymy trądzik – systematycznie z Aquaclin
Tyle teorii jeśli chodzi o odwieczny problem jakim jest trądzik. Czas przejść do konkretów, czyli co już wiem na temat leczenia trądziku pospolitego. Otóż zaprzyjaźniona mama wdrożyła w życie nastolatki (bo niestety to dziewczę ma większe problemy z cerą) kurację Aquaclin oraz zalecane produkty do pielęgnacji. W łazience stoi zatem żel, pianka do mycia i kojący krem matujący Aquaclin. Leczniczo działa żel, w którym substancją aktywną jest nadtlenek benzoilu, który uderza celnie i skutecznie w paskudne bakterie. Ze względu na specyfikę kuracji dość istotna jest tu obecność rodzica, ponieważ liczy się systematyczność i cierpliwość. Leczenie trądziku pospolitego trwa bowiem około 6 tygodni dla uzyskania wymiernych i trwałych rezultatów, a najlepsze efekty przynosi połączenie leczniczego działania żelu z pielęgnacją. Pianka Aquaclin myje skutecznie i dokładnie, ale nie podrażnia i przygotowuje „grunt” pod leczniczy żel. Natomiast krem nawilża, zawiera filtr SPF 30, zapobiega wysuszaniu i jest niekomedogenny (nie zatyka porów).
Wiadomo nie od dziś, że systematyczność i dokładność nie są typowe dla nastolatków. Dlatego przyda się pomoc rodzica, który czasami przypomni, ponagli i dopilnuje. Można powiedzieć, ze trądzik pospolity i leczenie to rodzinny problem. Zakompleksiona nastolatka z pryszczem i tzw. fochem może być prawdziwym utrapieniem.

zel
Żel leczniczy Aquaclin
pianka
Pianka do mycia Aquaclin
krem
Krem Aquaclin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: aquaclin.pl, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.