Szelki czy obroża? Oto jest pytanie…

Jak zwykle, kiedy mamy wybór, zdania są podzielone. Jedni uważają szelki dla psa za najlepszy wynalazek, inni twierdzą, że najwygodniejsze i bezpieczne są obroże. Prawda jest oczywiście pośrodku, a tak naprawdę decyduje charakter, temperament, rozmiar i wiek pupila oraz preferencje właściciela.

Stosownie do wieku

Szczenięta i młode psiaki raczej wyprowadzamy na smyczy przypiętej do obroży, która generalnie sprawdza się podczas treningów, ponieważ zapewnia lepszy kontakt ze zwierzęciem. Z kolei psich seniorów warto zaopatrzyć w odpowiednie szelki, głównie z uwagi na coraz mniejszą elastyczność tchawicy. W skrajnych przypadkach grozi zapadnięciem tchawicy, co jest groźne dla życia psa. Dlatego profilaktycznie unikamy ucisku obroży na szyi psiaka.

rudy piesek
Szczenięta łatwiej wyprowadzać w obróżce

 

chihuahua
Małe pieski – delikatna mała obroża

 

biały pies
Dla seniora lepsze i bezpieczne są szelki

 

Zgodnie z temperamentem i gabarytami

Przyjmuje się, że duże i żywiołowe psy potrzebują raczej solidnej obroży, ponieważ ułatwia zapanowanie nad psem, który „rwie” do przodu, jest pobudzony albo agresywny. Zarówno w przypadku obroży, jak i szelek szerokość pasków rośnie wraz z rozmiarem psa – najszersze obroże mają ok. 4 cm, a szelki 5/6 cm.

buldogi
Duży silny pies potrzebuje solidnej obroży

 

szary pies
Należy dobrać odpowiednią szerokość obroży

 

Aktywny pupil

Podczas treningu, aktywności, wspólnego biegania wybieramy szelki, w których psu będzie wygodnie, minimalizujemy tez ryzyko zahaczenia paskiem o mijane, wystające przedmioty.

w szelkach
Aktywny spacer – wybieramy szelki

 

biega
Na wspólne bieganie – bezpieczne, wygodne szelki

 

Pamiętajmy, aby wybierać odpowiedni rozmiar, rodzaj i stawiać na jakość, która wytrzyma różne pomysły i wybryki naszego czworonoga.

Zdjęcia: pixabay.com

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.