Szczoteczka do zębów – wybór ważny i niełatwy

Pozornie zwykła rzecz, najbardziej oczywista i obecna w każdej łazience – szczoteczka do zębów. Tymczasem chyba każdy zna te dylematy przed półką z szerokim i jakże różnorodnym asortymentem. Który model wybrać, zwykłą, elektryczną, miękka, twardą, drogą czy w umiarkowanej cenie…? Te i inne wątpliwości dotyczące techniki mycia zębów (bo nie wystarczy nawet najlepsza szczoteczka), wyjaśni najlepiej stomatolog. Niemniej jednak warto dowiedzieć się nieco więcej na temat właściwości dostępnych na rynku szczoteczek

Szczoteczka – wybór indywidualny

Niestety nie ma jednej uniwersalnej recepty na wybór najlepszej szczoteczki, ponieważ zawsze powinna być indywidualne dobrana – w zależności od wieku, stanu uzębienia, dziąseł i wielu innych czynników. Stąd też tak istotne są wskazówki eksperta – dentysty czy higienistki stomatologicznej. Podstawowa klasyfikacja szczoteczek dzieli je na:

 • manualne,
 • elektryczne,
 • soniczne
 • specjalistyczne (np. stosowane po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, przy stanach zapalnych dziąseł, implantach, aparatach ortodontycznych, protezach).

 

myją zęby
Wybór szczoteczki to indywidualna kwestia

 

Manualne szczoteczki do zębów

Szczoteczki manualne to takie, które wymagają naszego zaangażowania i  odpowiedniej techniki mycia. Składają się z główki myjącej z włóknami, szyjki i rączki. Główka powinna być dobrana wielkością do wieku, a twardość włosa do indywidulanych wymagań. Należy wybierać szczoteczki z elastyczną szyjką, która odgina się pod wpływem nacisku. Dostępne są trzy standardowe rodzaje twardości włókien:

 • miękkie – przeznaczone przede wszystkim dla osób z wrażliwymi dziąsłami,
 • średnie – dla osób ze zdrowymi dziąsłami,
 • twarde – dla osób o zdrowych dziąsłach oraz zębach narażonych na osady, kamień nazębny (np. palacze, amatorzy mocnej kawy i herbaty).

Dostępne są też szczoteczki o włosiu mieszanym, np.  brzegi szczoteczki to dłuższe, miękkie włókna, a środek, jest nieco twardszy (dla ochrony dziąseł i skutecznego mycia zębów).

szczoteczka
Najpopularniejsze są szczoteczki manualne

 

Nowoczesność, czyli szczoteczki elektryczne i soniczne

Szczoteczka elektryczna ma wbudowany silnik, dzięki któremu podczas mycia wykonuje jednocześnie ruch oscylacyjny, pulsacyjny i rotacyjny (i to z naprawdę zawrotną prędkością). Dzięki temu ich skuteczność jest wyższa niż w przypadku manualnego czyszczenia zwykłą szczoteczka, a przy tym chroni się dziąsła, ze względu na minimalny nacisk i delikatne włókna. Pośrednim rozwiązaniem są szczoteczki wibracyjne, czyli manualne z wibrująca główką

Szczoteczka soniczna czyści zęby… ultradźwiękami. Tak, tak! Główka wykonuje pulsacyjne ruchy i emituje ultradźwięki, które skutecznie rozbijają płytkę nazębną i niszczą bakterie. Poza efektywnym czyszczeniem ich atutem jest też delikatne traktowanie nawet najbardziej wrażliwych dziąseł.

Nowoczesne szczoteczki soniczne i elektryczne mają też dodatkowe funkcje, dzięki którym są jeszcze bardziej praktyczne, są to np.:

 • czujnik siły nacisku,
 • sygnalizator czasu mycia zębów,
 • regulacja prędkości,
 • sygnalizator naładowania/rozładowania baterii.

 

szczoteczka elektryczna
Warto rozważyć wybór nowoczesnej szczoteczki elektrycznej albo sonicznej

 

Ze względu na to, że prawidłowa higiena zębów ma ogromne znaczenia dla ich stanu i naszego zdrowia, warto wybrać naprawdę dobrze dopasowaną szczoteczkę. Szczególne, że zakup nowoczesnych modeli to często niebagatelny wydatek, a źle dobrana  szczoteczka może bardziej szkodzić niż pomagać.

Zdjęcia: shutterstock, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.