Pozornie zwykła rzecz, najbardziej oczywista i obecna w każdej łazience – szczoteczka do zębów. Tymczasem chyba każdy zna te dylematy przed półką z szerokim i jakże różnorodnym asortymentem. Który model wybrać, zwykłą, elektryczną, miękka, twardą, drogą czy w umiarkowanej cenie…? Te i inne wątpliwości dotyczące techniki mycia zębów (bo nie wystarczy nawet najlepsza szczoteczka), wyjaśni najlepiej stomatolog. Niemniej jednak warto dowiedzieć się nieco więcej na temat właściwości dostępnych na rynku szczoteczek
Szczoteczka – wybór indywidualny
Niestety nie ma jednej uniwersalnej recepty na wybór najlepszej szczoteczki, ponieważ zawsze powinna być indywidualne dobrana – w zależności od wieku, stanu uzębienia, dziąseł i wielu innych czynników. Stąd też tak istotne są wskazówki eksperta – dentysty czy higienistki stomatologicznej. Podstawowa klasyfikacja szczoteczek dzieli je na:
- manualne,
- elektryczne,
- soniczne
- specjalistyczne (np. stosowane po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, przy stanach zapalnych dziąseł, implantach, aparatach ortodontycznych, protezach).

Manualne szczoteczki do zębów
Szczoteczki manualne to takie, które wymagają naszego zaangażowania i odpowiedniej techniki mycia. Składają się z główki myjącej z włóknami, szyjki i rączki. Główka powinna być dobrana wielkością do wieku, a twardość włosa do indywidulanych wymagań. Należy wybierać szczoteczki z elastyczną szyjką, która odgina się pod wpływem nacisku. Dostępne są trzy standardowe rodzaje twardości włókien:
- miękkie – przeznaczone przede wszystkim dla osób z wrażliwymi dziąsłami,
- średnie – dla osób ze zdrowymi dziąsłami,
- twarde – dla osób o zdrowych dziąsłach oraz zębach narażonych na osady, kamień nazębny (np. palacze, amatorzy mocnej kawy i herbaty).
Dostępne są też szczoteczki o włosiu mieszanym, np. brzegi szczoteczki to dłuższe, miękkie włókna, a środek, jest nieco twardszy (dla ochrony dziąseł i skutecznego mycia zębów).
Nowoczesność, czyli szczoteczki elektryczne i soniczne
Szczoteczka elektryczna ma wbudowany silnik, dzięki któremu podczas mycia wykonuje jednocześnie ruch oscylacyjny, pulsacyjny i rotacyjny (i to z naprawdę zawrotną prędkością). Dzięki temu ich skuteczność jest wyższa niż w przypadku manualnego czyszczenia zwykłą szczoteczka, a przy tym chroni się dziąsła, ze względu na minimalny nacisk i delikatne włókna. Pośrednim rozwiązaniem są szczoteczki wibracyjne, czyli manualne z wibrująca główką
Szczoteczka soniczna czyści zęby… ultradźwiękami. Tak, tak! Główka wykonuje pulsacyjne ruchy i emituje ultradźwięki, które skutecznie rozbijają płytkę nazębną i niszczą bakterie. Poza efektywnym czyszczeniem ich atutem jest też delikatne traktowanie nawet najbardziej wrażliwych dziąseł.
Nowoczesne szczoteczki soniczne i elektryczne mają też dodatkowe funkcje, dzięki którym są jeszcze bardziej praktyczne, są to np.:
- czujnik siły nacisku,
- sygnalizator czasu mycia zębów,
- regulacja prędkości,
- sygnalizator naładowania/rozładowania baterii.

Ze względu na to, że prawidłowa higiena zębów ma ogromne znaczenia dla ich stanu i naszego zdrowia, warto wybrać naprawdę dobrze dopasowaną szczoteczkę. Szczególne, że zakup nowoczesnych modeli to często niebagatelny wydatek, a źle dobrana szczoteczka może bardziej szkodzić niż pomagać.
Zdjęcia: shutterstock, pixabay.com