Skóra pod oczami ma swoje wymagania

Pamiętam, że jako młode dziewczę, chyba jeszcze nastoletnie, zastanawiałam się, kiedy powinnam zacząć używać kremu pod oczu. Dziś wiem, że najlepiej jak najwcześniej… Widać to zresztą na półkach drogerii, gdzie znajdziemy kosmetyki pod oczy już dla bardzo młodych kobiet, nawet przed 20 rokiem życia. Wynika to m.in. ze specyfiki skóry wokół oczu oraz z faktu, iż wielogodzinne wpatrywanie się w monitory, ekrany nie sprzyja kondycji tychże okolic.

Skóra pod specjalnym nadzorem
Skóra wokół oczu ma swoje potrzeby i wymagania, które na pewno trzeba uwzględniać. Aby to zrozumieć wystarczy wiedzieć co nieco na temat jej budowy. Otóż jest ona niemalże pozbawiona gruczołów łojowych, dużo cieńsza, a jej naczynia włosowate znajdują się bardzo płytko. Standardowo skóra twarzy ma około 800 gruczołów łojowych na 1 centymetr, wokół oczu jest ich zaledwie 20. Pamiętajmy również o tym, że skóra w okolicach oczu ma tylko 0,5 mm grubości. Jest więc oczywiście podatna na urazy, uszkodzenia, a także wiotczenie, utratę sprężystości. Manifestuje się to przede wszystkim zasinieniami, zaczerwienieniem, opuchlizną i zmarszczkami.

oczy 3
Oczy – zwierciadło duszy, zadbajmy o oprawę

 

Zmarszczki pod oczami spędzają nam sen z powiek
Ze świecą można szukać kobiety, która nie przygląda się uważnie w lustrze w poszukiwaniu zmarszczek. I to właśnie pod oczami. Nic dziwnego, to obszar szczególnie narażony na pogłębiające się zmarszczki mimiczne. Ciągła praca mięśni twarzy plus opisana powyżej specyfika skóry to wręcz idealne warunki na wyhodowanie kreseczek pod oczami. Warto sięgać po kosmetyki odpowiednie do wieku i kondycji skóry. Zmarszczkom zapobiegają i redukują ich widoczność skoncentrowane kosmetyki (np. serum), które mają w swoim składzie peptydy (to oligo-, heksa- lub też tripeptydy). Mają one działanie zbliżone do botoxu.

w lustrze
Czy mam już pierwsze zmarszczki…?

 

Ach te koszmarne „worki pod oczami”
Mowa oczywiście o opuchliźnie, która jest rezultatem zastojów limfatycznych. Wynikają one z wolniejszego krążenia i zalegania produktów przemiany materii. Oczywiście bijemy się również w pierś za grzeszki, takie jak ciężka, słona dieta, zarwane noce czy godziny przed komputerem. Kosmetyki, które zaleca się w tym przypadku powinny zapewniać swoisty drenaż. Jeśli chodzi o substancje, które znajdują tu zastosowanie będą to np. skrzyp polny, przewrotnik, bluszcz, lipa, świetlik. Kosmetyki zmniejszające obrzęk to na ogół lekkie żele, dobrze jest aplikować je po schłodzeniu.

oczy
Skóra wokół oczu wymaga specjalnego traktowania

 

Cienie tylko na powiekach, nigdy pod oczami
Oczywiście chodzi o cienie w makijażu oraz o cienie pod oczami, które powinny nas zaniepokoić. Mogą być co prawda dziedziczne. Ale często świadczą przynajmniej o błędach dietetycznych i przemęczeniu. Niestety mogą również sygnalizować poważne schorzenia, np. nerek, wątroby, układu krążenia i pokarmowego. O ile jest to defekt kosmetyczny warto sięgnąć po kosmetyki zawierające substancje aktywne stymulujące krążenie krwi, nawilżające, kojące, ściągające. Sprawdzają się produkty z arnika, kasztanowcem, ruszczykiem, miłorzębem japońskim, a także z witaminą K oraz C.

Cienie na powiekach, nie pod oczami
Cienie na powiekach, nie pod oczami

 

Jak pielęgnować skórę wokół oczu
Na pewno sięgamy po kosmetyki przeznaczone właśnie do tego. Zarówno do demakijażu, mycia, jak i do pielęgnacji. Do zadań specjalnych przeznaczone są kosmetyki w formie kapsułek (zawierają cenne olejki, ceramidy, wyciągi roślinne itp.). Intensywnie działają również maski, serum czy specjalne płatki hydrożelowe albo kolagenowe. Jeśli chodzi o demakijaż sięgamy np. po przeznaczone do tego mleczka, żele, płyny. Podobnie jak kremy pod oczy są delikatniejsze, nie obciążają wrażliwej, cieńszej skóry, a jednocześnie intensywnie pielęgnują czy regenerują

Oczywiście dziś, jako dorosła kobieta, stosuję odpowiednie dla mnie produkty. Mam wrażliwą skórę, skłonną do podrażnień, wiec często stawiam na dermokosmetyki. Przyznaję, że po kremy, żele pod oczy sięgnęłam dość wcześnie i może właśnie dlatego nie mam teraz większych problemów – zmarszczek czy obrzęków.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.