Siwe włosy – natura, problem czy… gorący trend?

„Dostrzegłem dzisiaj pierwszy siwy włos na Twoje skroni…”. Choć słowa przeboju sprzed lat są nader romantyczne, zetkniecie z siwą rzeczywistością na własnej głowie to dla wielu kobiet trudna chwila. Choć są nieuniknione i stanowią naturalną konsekwencję upływającego czasu, siwe włosy bywają prawdziwym utrapieniem.

Skąd te siwe włosy?

Kolor włosów zawdzięczamy produkcji melaniny, barwnika wytwarzanego w mieszku włosowym. Choć na głowach znajdziemy całą paletę odcieni, za kolor włosów odpowiadają zaledwie dwa typy barwnika: żółtoczerwona feomelanina i czarnobrązowa eumelanina. Ciepłe brązy, ogniste rudości czy słoneczne blondy to efekt wielu kombinacji tych dwóch melanin.

Niestety nic nie trwa wiecznie i z czasem produkcja traci na intensywności, barwnika jest coraz mniej i pojawiają się włosy, w których nie ma takiej ilości pigmentu, aby nadać im młodzieńczy kolor. Co ciekawe włosy nie nabierają wówczas tzw. siwego koloru, są po prostu bezbarwne, a ich popielatość czy srebrny odcień to wrażenie wizualne na tle fryzury w naturalnej barwie.

dziewczyna
Kolor włosów i ich siwienie zależą od produkcji melaniny

 

Kiedy i dlaczego siwiejemy

No cóż, z reguły pierwsze srebrne niteczki można dostrzec już przed 40-stką, kiedy większość kobiet jest nadal młodzieńczo aktywna i pełna zapału. Siwiejące skronie mogą w niektórych przypadkach taki zapał studzić. Nie mówiąc już o tym, że nie należą do rzadkości sytuacje, kiedy siwizna pojawia się znacznie wcześniej (na szczęście bywa, ze później także… ).

Tak naprawdę nie możemy zatrzymać siwienia włosów, bo nie zatrzymamy przecież czasu. Niemniej jednak są pewne czynniki, które mogą przyspieszyć ten proces. Należą do nich m.in. choroby, np. niewydolność nerek, chemioterapia, zaburzenia hormonalne, stres. Siwienie może spowodować także ekspozycja na silne działanie promieni słonecznych, palenie tytoniu. Na pojawienie się siwych włosów wpływają czynniki genetyczne oraz przynależność do określonej rasy.

farbowanie
Jedynym sposobem ukrycia siwizny jest koloryzacja

 

Co robić z siwymi włosami?

Można je zaakceptować albo ufarbować. Koloryzacja to jedyna (poza czapką) metoda na ukrycie siwizny. Ze względu na to, że struktura włosów bez melaniny jest inna, a obok mamy jeszcze sporo naturalnych włosów, warto oddać je w ręce profesjonalistów.

Zdecydowanie łatwiej farbować włosy jasne, rude. Czasem wystarczają dobrze nałożone pasemka, które ładnie kamuflują odrosty i wyglądają naturalnie. Ciemne i czarne włosy trzeba korygować częściej, ponieważ siwy włos jest na ich tle bardzo widoczny.

gaga
Gwiazdy pokochały odcienie siwizny – Lady Gaga

 

 

Siwe jest trendy…?

Już od kilku sezonów siwe włosy są trendy. W szarych, popielatych czy srebrnych fryzurach pojawiały się gwiazdy: Lady Gaga, Kelly Osbourne, Rihanna czy Pink, a także polskie celebrytki, takie jak Margaret czy Patrycja Kazadi. Coraz częściej widzimy również dojrzałe gwiazdy, które nie farbują i nie ukrywają swojej naturalnej siwizny, z klasą udowadniając, że kobieta jest piękna na każdym etapie życia.

Zdjecia: shutterstock, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.