W co się bawić, kiedy dzieci chorują

Dzieci się nudzą… nie tylko podczas deszczu. Gorzej i trudniej bywa, kiedy chorują, szczególnie że z reguły większość dziecięcych infekcji nie odbiera im energii, zapału i chęci na dobrą zabawę. Tymczasem zapalenia gardła, wiatrówka czy inny wirus zatrzymują je w domu albo w łóżku.

Zabawy i gry – bawią, relaksują, a nawet leczą

A zatem w co się bawić, w co się bawić i dlaczego. Przede wszystkim po to, aby łatwiej było przetrwać chore gardło, zakichany nos czy inne „atrakcje”. Poza tym zabawa rozładuje naturalne dla dzieci zasoby energii, a może nawet przyspieszy proces zdrowienia. Korzyści z zabawy płyną również w kierunku rodziców, którzy mają chwile wytchnienia, a mały pacjent jest mniej marudny. Oczywiście trzeba dostosować zabawy do stanu zdrowia dziecka.

dziecko śmiech
Dobry humor pomaga wrócić do zdrowia

 

Jeśli dziecko musi leżeć można pobawić się np. w:

Zgadywanki

Pod uwagę bierzemy to, co znajduje się w najbliższym otoczeniu. Jeden z graczy myśli o jakimś przedmiocie czy zwierzęciu, a drugi stara się zgadnąć. Zadaje w tym celu pytania, na które odpowiada się tylko tak lub nie.

Zapamiętywanie

Zaczynamy opowieść od jednego zdania, np. „W wielkiej skrzyni jest…” (tu podaje się nazwę jednej rzeczy). Mały pacjent powtarza i dodaje kolejną rzecz od siebie, dalej kontynuuje mama – powtarza całe zdanie i dodaje trzeci przedmiot. Ciekawe kto więcej zapamięta…?

Co to jest?

Umieszczamy pod kocem różne przedmioty, a zadaniem dziecka jest ich rozpoznanie tylko poprzez dotyk.

dziecko
Zgadywanki – zabawa dla dzieci w każdym wieku

 

A jeśli pacjent nie musi leżeć w łóżku?

Skarb piratów

Ukrywamy go gdzieś w domu (zabawka, gra, słodycz). Wskazówki dotyczące odnalezienia należy zapisać na karteczkach i rozłożyć w różnych miejscach mieszkania, do tego sporządza się mapę z rozmieszczeniem wskazówek. Mały poszukiwacz skarbów będzie zachwycony.
Ciepło – zimno

Zawsze mile widziana, lubiana zabawa w szukanie ukrytego przedmiotu dzięki wskazówkom „ciepło” lub „zimno”.

Puzzle i klocki

Kolejne „rozrywkowe” rodzinne hity. Puzzle to absorbująca zabawa, można nawet powiedzieć, że złodziej czasu, ale przecież czas spędzony z dzieckiem jest na wagę złota. Z kolei niektóre klocki są cenione tak samo przez dzieci, jak i przez… tatusiów.

Lepienie

Lepić można tradycyjnie z plasteliny, z masy solnej albo z kolorowej, pachnącej ciastoliny. Ograniczeniem dla kreacji „artystycznych” jest jedynie wyobraźnia i… zapasy tworzywa.

klocki
Kto by nie lubił klocków…?

 

 

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.