Siatka centylowa – nie taka straszna, a potrzebna

Zapewne wszystkie mamy spotykały się z systemem siatek centylowych, które stanowią metodę oceny rozwoju fizycznego dziecka od pierwszego roku życia aż do pełnoletniości. Oczywiście mamy wiedzą również, że chodzi o kontrolowanie przyrostów masy ciała czy wzrostu na tle danej populacji. Teoretycznie wszyscy wszystko wiedzą, a mimo to wiele osób gubi się patrząc na tajemnicze wykresy.

Siatki centylowe – dlaczego z nich korzystamy
Zacznijmy zatem od początku, od definicji – siatki centylowe to jedna z podstawowych metod obiektywnej oceny przebiegu rozwoju fizycznego dzieci do lat 18. Obrazują one normy rozwojowe charakterystyczne dla populacji np. w danym regionie, kraju, części świata. Porównuje się tu rozwój dziecka z innymi dziećmi żyjącymi w danym obszarze geograficznym oraz czasie i w ten sposób ocenia jego prawidłowość. Najczęściej analizuje się kryteria takie jak masa ciała, wzrost, obwód głowy, BMI. Istotna jest zarówno sama wartość parametrów, jak również dynamika ich zmian.

pomiar głowki
Pomiary dziecka są istotne dla oceny jego rozwoju

 

Siatki centylowe – jak ich używać oraz interpretować wyniki
Na pewno warto korzystać z siatek centylowych, także poza badaniami czy konsultacjami lekarskimi. Dlatego dowiedzmy się jak działa ta metoda i jak interpretować wyniki.

siatka
Centyle – masa ciała dziewcząt w wieku 3-18 lat
za czd.pl

 

•Istotą metody jest nie tylko sam pomiar, ale przede wszystkim porównywanie dynamiki rozwoju. Dlatego warto systematycznie ważyć i mierzyć dziecko, aby móc nanieść wartości na siatkę. Oczywiście częstotliwość pomiaru jest zmienna, wiadomo, że niemowlę rozwija się dynamiczniej niż kilkulatek i mierzymy oraz ważymy je dużo częściej.
•Siatki centylowe możemy znaleźć dziś online na wielu stronach internetowych, wybieramy odpowiednią dla grupy wiekowej oraz płci.
•Nanosimy na siatkę wartości. Siatka składa się z 2 osi, na jednej jest wiek dziecka, na drugiej analizowany parametr. Nasze wartości powinny znaleźć się pomiędzy 3 a 97 centylem, wówczas dziecko mieści się w normie. Przy czym wynik bliższy mniejszym wartościom oznacza, że dziecko jest np. niższe czy lżejsze niż większość populacji.
•Należy pamiętać także o dynamice zmian, dlatego rzetelną informację otrzymuje się dopiero po naniesieniu i przeanalizowaniu co najmniej kilku pomiarów dokonanych w odpowiednim okresie czasu. Uzyskamy wówczas czytelny wykres obrazujący tempo i charakter zmian. Można powiedzieć, że siatka centylowa pokaże czarno na białym ewentualne wahania, np. spadki wagi czy wyhamowanie wzrostu, a to zawsze symptom, który należy skonsultować z pediatrą.

waga
Waga dziecka to jeden z istotniejszych parametrów

Zdjęcia: newhealthadvisor.com, czd.pl, momjunction.com, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.