Przed nami Ostatki…

madi gras

Ostatki to jedna z bardziej lubianych i zakorzenionych polskich tradycji. Rozpoczynają się w Tłusty Czwartek, od pączkowej euforii, a kończą we wtorek, przed Środą Popielcową i Wielkim Postem

Ostatki historycznie

Zapewne nie każdy wie, że ostatkowe zwyczaje wywodzą się aż ze starożytności i zimowych obrzędów ku czci bogów obyczaju. Czasy średniowieczne to coraz huczniejsze obchody ostatków w Europie, głównie we Francji, Portugalii i Włoszech. O polskich ostatkach czy zapustach można mówić mniej więcej od XVII wieku, z tego okresu pochodzą bowiem zapiski wspominające huczne przyjęcia na bogatych dworach.

zapusty
Niemieckie Zapusty

 

Ostatki w polskiej tradycji

Najbardziej interesujące są jednak zwyczaje ostatkowe polskiej wsi. Zapusty, jak również nazywano Ostatki, obchodzone było hucznie, tłusto i głośno. Jedzenia i picia było w bród, swatano pary… Przysmakami ostatkowymi były wówczas racuchy, bliny, pampuchy. Warto wiedzieć, że dzisiejsze pączki i niewiele mają wspólnego z ówczesnymi specjałami. Nie jadano bowiem na słodko, wypieki nadziewane były słoniną, smażone na smalcu. W Ostatki nie brakowało oczywiście przebierańców, którzy chodzili po wsiach, zaglądali do domów. Podobnie jak dziś zwieńczeniem tych kilku dni rozpusty był wtorek, zwany śledzikiem, ostatkami, kusakami albo podkoziołkiem. W tym dniu zabawy trwały aż do północy, a kiedy zaczynała się środa, rozsypywano popiół i tak zaczynał się Wielki Post.

pączki
Jeden z celebrowanych zwyczajów – Tłusty Czwartek i pyszne pączki

 

Współczesne Ostatki…

Dzisiejsze Ostatki to przede wszystkim tradycja Tłustego Czwartku i zajadanie się pączkami oraz faworkami. Bawimy się na imprezach domowych, nieliczni wybierają się na bale, jeszcze mniej osób bywa na balach maskowych. Zanika też zwyczaj przebierańców chodzących od domu do domu.

Na świecie najsłynniejszy jest oczywiście karnawał w Rio de Janeiro, który rozsławił Brazylię i przyciąga tłumy turystów. Zabawa karnawałowa, parady i pokazy samby zaczynają się w piątek, a kończy je Środa Popielcowa. Doskonale znane i widowiskowe są też Ostatki w Wenecji. Zwieńczeniem karnawału jest tu wielki bal, na którym goście pojawiają się w wyszukanych strojach i przepięknych maskach. W Nowym Orleanie celebruje się tłusty wtorek, w tym dniu rozpoczynają się kolorowe, huczne parady przebierańców.

maska
Słynne weneckie maski

 

 

 

 

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.