PPE – to warto wiedzieć

Skrót PPE oznacza Pracowniczy Program Emerytalny, czyli rodzaj zorganizowanego gromadzenia środków na przyszłą emeryturę. Jak większość kwestii związanych z naszymi finansami, szczególnie z zabezpieczeniem świadczenia emerytalnego, również ta forma wzbudza duże zainteresowanie i generuje wątpliwości oraz pytania. Warto je wyjaśnić i wiedzieć jak najwięcej.

PPE – podstawowe informacje

Pracownicze Programy Emerytalne, czyli PPE, to zorganizowane, systematyczne , grupowe oszczędzanie środków na emeryturę. Składki do wybranej instytucji finansowej nalicza i odprowadza pracodawca. Nie jest to forma gromadzenia funduszy obowiązkowa, ani dla pracodawcy ani dla pracownika, niemniej jednak korzystanie z tej opcji nakłada na pracodawcę pewne obowiązki. Na przykład takie jak:

  • sporządzanie i przekazywanie do Komisji Nadzoru Finansowego rocznej informacji dotyczącej realizacji prowadzonego programu.
  • przekazywanie uczestnikom PPE informacji o wszystkich istotnych zasadach funkcjonowania programu (m.in. forma programu, nazwa instytucji zarządzającej środkami, wysokość składki podstawowej, minimalną i maksymalną wysokość możliwej do zadeklarowania miesięcznej składki dodatkowej, zasady wypłat, możliwości zadysponowania prawami do zgromadzonych środków, wskazanie przypadków, w których następuje likwidacja programu i omówienie konsekwencji likwidacji).

 

emerytura
PPE – zorganizowane, grupowe oszczędzanie środków na emeryturę

 

PPE – kiedy ustaje zatrudnienie

Z punktu widzenia pracownika bardzo interesująca jest kwestia ewentualnego ustania zatrudnienia i dalszych losów środków gromadzonych w ramach PPE. Kluczowe znaczenie ma tutaj fakt, że ta formuła jest ściśle związana z prowadzącym ją pracodawcą, a zatem kiedy ustaje zatrudnienie pracownik nie gromadzi już funduszy, ponieważ składki są odprowadzone z wynagrodzenia otrzymywanego od tego konkretnego pracodawcy. W takiej sytuacji dalsze postępowanie środkami w ramach PPE może wyglądać różnie:

  • można pozostawić środki do dalszego zarządzania / inwestowania przez dany fundusz, przy czym konto nie będzie zasilane nowymi składkami,
  • można przetransferować środki na konto innego Pracowniczego Programu Emerytalnego, o ile nowy pracodawca taką opcję zapewnia,
  • można przenieść środki na Indywidualne Konto Emerytalne (należy założyć konto IKE w wybranej instytucji finansowej i złożyć u pracodawcy wniosek z prośbą o transfer środków).

 

umowa
Jak dysponować środkami w ramach PPE?

 

PPE – gdzie szukać informacji?

PPE jest zagadnieniem złożonym, ponadto zawsze warto trzymać rękę na pulsie ewentualnych aktualizacji, zmian w przepisach. Odpowiedzi na wiele interesujących pytań dot. PPE można znaleźć tutaj – https://www.esaliens.pl/pl/obsluga-i-pomoc/centrum-pomocy/najczesciej-zadawane-pytania/emerytura-ppe . Dowiemy się np.  czy w ramach PPE można założyć konto dla członka rodziny, jak zaktualizować dane osobowe, jak składać oświadczenia woli związane z uczestnictwem w PPE, kto jest właścicielem środków zgromadzonych w ramach PPE itp.

pracownicy
Warto wiedzieć jak najwięcej…

 

 

Zdjęcia: pixabay.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.