Jak pomóc psu przetrwać sylwestrową noc

Grudzień to zima, święta i perspektywa sylwestrowej nocy, ale odkąd mamy czworonożnego przyjaciela zbliżający się 31 grudnia budzi w nas pewne obawy. Wiadomo przecież, że dla zwierząt fajerwerkowe ekscesy to prawdziwy koszmar.

Trudna noc dla wszystkich zwierzaków
Psy mają o wiele bardziej wyostrzony zmysł powonienia i słuchu. Właśnie dlatego sylwestrowe zabawy to dla nich traumatyczne przeżycie. Wszystkie wybuchy słyszą o wiele intensywniej i głośniej, odczuwają je jak fizyczny ból. Do tego dochodzą efekty świetlne oraz drażniące zapachy spalenizny. Nic dziwnego, że domowe zwierzaki zachowują się bardzo dziwnie, a ich reakcje mogą być dramatyczne. Przede wszystkim pies będzie próbował uciec i schronić się w miejscu jak najbardziej oddalonym od hałasów. Może szczekać, wyć, piszczeć, wystraszone psiaki ziają, ciężko oddychają, drżą ze strachu. Może także przydarzyć im się biegunka czy nietrzymanie moczu, co oczywiście wybaczamy pupilowi. Biorąc pod uwagę fakt, że reakcja na taki stres może być zagrożeniem dla zdrowia psa warto wiedzieć jak pomóc mu przetrwać tę trudną noc.

pies sie boi
Sylwestrowe zabawy to dla psów trudne przeżycie

 

Sylwestrowe zamieszanie i spacery z psem
Wyzwaniem są spacery z psem i to już na 2-3 dni przed sylwestrem, ponieważ wielu „nadgorliwych” imprezowiczów popełnia taki fajerwerkowy falstart. Dlatego zawsze wyprowadzamy psa na smyczy i trzymamy ją mocno. Nigdy nie wiemy komu i gdzie wpadnie do głowy, aby o 14-00 odpalić petardę. Przerażony psiak rzuci się wówczas do ucieczki, co może mieć tragiczne konsekwencje. Zaginiony pies zimą, w okresie sylwestrowych zabaw… Przy okazji warto wspomnieć o chipie i aktualnych danych w bazie oraz o prostym i niedrogim rozwiązaniu, jakim jest adresatka przypięta do psiej obroży.
Na spacer z psem wybieramy miejsca spokojne, zaciszne, w których rzadko bywają osoby spragnione sylwestrowych wybuchów. Unikamy zatłoczonych miejsc, a 31 grudnia na ostatni wieczorny spacer wychodzimy jak najwcześniej, zanim jeszcze na dobre „rozkręcą się” sylwestrowe zabawy.
Absolutnie nie zabieramy psa w miejsca, w których trwają tzw. miejskie imprezy sylwestrowe. Jest tam głośno i tłoczno, nie brakuje również imprezowiczów pod wpływem alkoholu. Dla psa to prawdziwy koszmar i realne zagrożenie. Pamiętajmy również o tym, że sylwester najwięcej cierpień przysparza zwierzętom dziko żyjącym, bezdomnym, dlatego warto wziąć pod uwagę rezygnację z odpalania fajerwerków i petard. My nie strzelamy już od wielu lat…

spacer z psami
Bezpieczny spacer – na smyczy, w spokojnym miejscu

 

Spokojny i bezpieczny dom
O komfort psa należy zadbać również w domu. Idealnie jeśli nie wychodzimy na sylwestrową imprezę i możemy spędzić ten trudny czas z pupilem. Niezależnie od tego czy będziemy z nim czy nie, na pewno należy pozasłaniać okna, jak najbardziej „wyciszyć” mieszkanie. Jednocześnie zapewniamy bezpieczne i nie męczące dźwięki w domu, np. telewizor, muzyka itp. Dzięki temu pies będzie w mniejszym stopniu rejestrował hałasy z zewnątrz.
Zapewnijmy psu dostęp do miejsc ciemnych, cichych, ale nie zamykamy go w odizolowanych pomieszczeniach. Jeśli pupil chce schronić się w łazience należy ułożyć mu tam ciepłe i miękkie posłanie (koce, ręczniki, może być jakaś cześć garderoby, która pachnie właścicielem).
Warto rozważyć zastosowanie specjalnych środków uspakajających (tabletki czy feromony w sprayu). Pamiętajmy jednak, że takich decyzji nie podejmujemy na własną rękę, środki te dobiera zawsze weterynarz. Przy czym niektóre należy podawać wcześniej, np. 2 tygodnie przed sylwestrową nocą, a zatem już najwyższy czas na wizytę u lekarza.

pies się chowa
Zapewnimy psu bezpieczne, spokojne schronienie

 

Zachowajmy spokój
Kiedy pies zaczyna panikować, szczekać, uciekać, piszczeć nie wpadajmy w podobny stan. Nie należy użalać się nad nim, głaskać, tulić, nosić. Dla pupila to sygnał, że jego zachowanie jest prawidłowe, że dzieje się coś co niepokoi i zmienia zachowanie właściciela. Tym samym reakcja psa może się coraz bardziej nasilać. Najlepiej wydać spokojnym głosem polecenie (np. siad), odprowadzić pieska w bezpieczne miejsce i pozostać przy nim, zachowując spokój.
Pamiętamy także o misce z wodą i jedzeniu. Zapewne pies nie będzie miał apetytu, ale kiedy sylwestrowa kanonada odejdzie w zapomnienie może poczuć potrzebę uzupełnienia straconych zasobów energii.

Zdjęcia: Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.