Jak dbać o siebie w połogu?

Połóg - ważny moment dla matki i dziecka

 

Po dziewięciu miesiącach oczekiwania, nadeszło rozwiązanie. Ciąża i poród to prawdziwa rewolucja dla ciała każdej kobiety. Połóg to czas około sześciu tygodni po porodzie. W tym czasie organizm mamy dochodzi do siebie. Jak przejść ten okres i pomóc swojemu ciału? Oto kilka rad.

Odpoczynek 

W tej nowej sytuacji świeżo upieczona mama powinna skupić się „tylko i aż” na opiece nad dzieckiem, która w tych początkowych dniach może zajmować całą dobę. Obowiązki domowe powinni przejąć bliscy. Pierwsze dni po porodzie powinny upływać w atmosferze spokoju i wypoczynku. Organizm musi dojść do siebie po trudach porodu i ostatnich miesiącach ciąży. Kobieta powinna się oszczędzać i nie dźwigać niczego cięższego niż nowonarodzone dziecko. Niestosowanie się do tej zasady, może skutkować krwotokiem. Ważne jest, by uzupełniać braki wody, zwłaszcza przy karmieniu piersią. Odpoczynek pomoże też przy huśtawkach nastroju, spowodowanych wahaniem hormonów. W tych pierwszych tygodniach należy się wyzbyć presji związanej ze swoim wyglądem, bycia perfekcyjną panią domu czy samodzielnością. Warto poprosić o pomoc bliskich.

Higiena w połogu

Higienę należy potraktować holistycznie i rozumieć jako unikanie lub zlikwidowanie czynników źle wpływających na stan zdrowia. Po pierwsze higiena miejsc intymnych po porodzie to podstawa. Najlepiej podmywać się kilka razy dziennie – ciepłą , bieżącą wodą. Można zaopatrzyć się także w łagodne środki do higieny intymnej. Należy pamiętać o kolejności mycia – zawsze od góry do dołu. Następnie osuszyć miejsca intymne papierowym ręcznikiem. Krwawienie jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Z pomocą przyjdą grube wkładki poporodowe lub w przypadku wietrzenia krocza podkład – można go dostać w drogeriach lub aptece. Krocze dodatkowo warto przemywać preparatami antyseptycznymi. 

Matka z małym dzieckiem

Baby blues

Od trzeciej doby po narodzinach dziecka znaczna liczba kobiet doświadcza wahania nastrojów i dojmującego poczucia odpowiedzialności oraz bezradności zarazem. Na zmianę wybucha śmiechem i płaczem, jest roztrzęsiona lub zalękniona. Odpowiedzialne za to są drastyczne zmiany hormonalne oraz reakcja na nowa sytuację. Niekiedy kobietom trudno pokochać swoje dziecko, zwłaszcza po trudnym porodzie, kiedy mama dochodzi do siebie, a dziecko jest czerwone, opuchnięte, o dziwnym kształcie główki. 

Stopniowo sytuacja powinna się ustabilizować. Mija pierwszy stres, kobieta coraz pewniej staje na nogach i zaczyna doświadczać radości z macierzyństwa. Dlatego w tym początkowym okresie należy otoczyć świeżo upieczoną mamę opieką i troską, okazywać jej wsparcie. Jeśli jednak po dwóch tygodniach od porodu kobieta jest stale przygnębiona, nie je, ma problemy ze snem, płacze, ma duży lęk o swoje zdrowie lub życie maluszka albo całkowity brak zainteresowania jego stanem, apatia, a nawet myśli samobójcze – może to być początek depresji poporodowej. Stan ten może dotykać zarówno kobiety rodzące po raz pierwszy, jak i kolejny. Wsparcia należy szukać u psychiatry. W żadnym wypadku nie wolno wymienionych symptomów bagatelizować. Bliscy powinni szybko zareagować i pomóc takiej osobie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.