Pielęgnacja cery trądzikowej u dorosłych

Na hasło „trądzik” przed oczami stają nam zazwyczaj nastoletnie buzie i „kwitnące” na nich krosty, pryszcze, zaskórniki oraz inne mocno dyskusyjne ozdoby. Na ogół jest to przejściowa dolegliwość związana z dojrzewaniem i hormonalną burzą. Niestety problem może dotyczyć również osób dorosłych, szczególnie kobiet i może mieć charakter nawracający. Wówczas leczenie i odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej bywają sporym wyzwaniem i poważnym kompleksem.

Trądzik nie tylko u nastolatków

Nastolatkom pryszcze się wybacza, bo dotyczą większości młodych ludzi. W przypadku dorosłych kobiet cera trądzikowa niesłusznie kojarzy się z zaniedbaniami czy nieodpowiednią higieną. Problem jest o tyle poważny, że często trudno ustalić jego przyczynę i wbrew pozorom wcale nie jest marginalny. Okazuje się bowiem, że nawet połowa młodych kobiet  do 30 r.ż. zmaga się z niedoskonałościami cery, a w przedziale 31-40 lat nawet co 4 kobieta prowadzi walkę z trądzikiem. Problem z autopsji zna np. autorka bloga moje-idealia.pl i opisuje go tutaj.

kobieta
Trądzik u dorosłych -diagnoza i leczenie to wyzwanie

 

Trądzik u dorosłych

Niestety objawy są równie widoczne i podobnie jak u nastolatków stanowią źródło kompleksów. Cera jest często błyszcząca, pojawiają się czerwone zmiany zapalne, pryszcze, nie zawsze występują zaskórniki. W przypadku dorosłych trądzik może mieć charakter łagodny, umiarkowany albo ciężki.

Kluczowe znaczenie dla skutecznej terapii ma oczywiście zdiagnozowanie przyczyny, co jest nie lada wyzwaniem i wymaga przeanalizowania wielu czynników albo kompletnego wywiadu lekarskiego (u dermatologa). Bezpośrednio pojawienie się wykwitów i pryszczy wynika ze stanu zapalnego wywołanego przez bakterie beztlenowe. Namnażają się one, kiedy gruczoły łojowe wytwarzają nadwyżkę sebum i dochodzi do zatkania porów skórnych. Przyczyny takich problemów z cerą mogą być różne:

  • hormonalne – np. przed miesiączką, pod wpływem stresu,
  • genetyczne – dotyczą ok. 50% kobiet z trądzikiem,
  • palenie tytoniu,
  • niewłaściwa dieta, reakcje na niektóre pokarmy,
  • stosowanie leków, kosmetyków,
  • za długa ekspozycja na słońce.

 

trądzik
Przyczyny trądziku mogą być różne (hormony, genetyka, dieta itp.)

 

Trądzik to zmiany zapalne i chorobowe

U osób dorosłych nie mamy do czynienia z chwilowym problemem, który mija z wiekiem. W przypadku trądziku o charakterze nawracającym i ostrych stanów zapalnych niezbędne jest leczenie dermatologiczne (m.in. kuracja sterydami, antybiotykoterapia, leki miejscowe, doustne, hormonalne itp.). W łagodniejszej postaci kluczowa jest zbilansowana, prawidłowa dieta, zdrowy tryb życia i oczywiście odpowiednie kosmetyki do cery trądzikowej.

iwostin
Kluczowe znaczenie ma pielęgnacja cery trądzikowej – Iwostin Purrtin

 

Pielęgnacja cery trądzikowej

Na wspomnianym już blogu autorka nie tylko opisuje swoje problemy z trądzikiem, ale także dzieli się opiniami na temat testowanych i polecanych kosmetyków do cery trądzikowej, bo przecież pielęgnacja to podstawa. Jest to o opinia cenna, bo żele czy kremy do cery trądzikowej zostały sprawdzone przez osobę, która na co dzień boryka się z tym problemem.

Wybór padł na serię Iwostin Purritin, czyli na dermokosmetyki. Znajdziemy tu wiele preparatów, w tym najważniejsze w codziennej pielęgnacji:

  1. do oczyszczania Aktywny Żel albo Piankę Oczyszczającą
  2. Tonik – łagodzący i nawilżający
  3. odpowiednie kremy do cery trądzikowej (nawilżające) – Aktywny Krem Na Dzień oraz Krem Reduktor Niedoskonałości Na Noc.

 

 

Zdjecia: shutterstock, iwostin.pl, pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.