Odciski – jak leczyć, usuwać i zapobiegać

Z zimą i wiosną najczęściej jest tak, że nie wiemy kiedy jedna pora się kończy, a druga w pełni rozkwita. Dlatego już teraz warto uważniej przyjrzeć się… stopom, bo nawet się nie obejrzymy, a już nadejdą ciepłe dni. Poza tym wiosną i latem chętniej zakładamy buty na obcasach, wyskakujemy z praktycznych botków zimowych. Efekty to nie tylko eleganckie stylizacje, ale niestety czasem także otarcia i bolesne odciski.

Jak powstają odciski

Odciski najczęściej pojawiają się na stopach na skutek długotrwałego nacisku albo tarcia. W procesie ochronnym skóra wytwarza komórki warstwy rogowej, które się nie złuszczają, tylko narastają. Tak powstaje stwardniała warstwa. Niestety nie jest to jedynie defekt estetyczny, ale przede wszystkim z czasem dolegliwość bolesna. Ponadto pod odciskiem może rozwinąć się stan zapalny.

Odciski narastają z reguły na stopach, a zatem jak łatwo się domyślić winowajcą są niewygodne buty. W tym procederze prym wiodą kobiety, które dla pięknego obuwa zniosą wiele. Zbyt wysokie obcasy, za ciasne, ale też zbyt luźne buty – najczęściej takie są przyczyny powstawania odcisków. Powodem mogą być też anatomiczne wady, takie jak płaskostopie, ale także za duża masa ciała – nadwaga.

buty
Piękne stopy na lato, ale warto zadbać też o wygodne buty

 

Co robić aby zapobiegać i łagodzić tego typu dolegliwości?

Oczywiście w pierwszej kolejności dopasowujemy wygodne, dobrej jakości obuwie, można też zastosować specjalne ochronne wkładki oddzielające wrażliwą część stopy od buta. Niemniej istotna jest odpowiednia pielęgnacja stóp:

  • na co dzień należy stosować krem nawilżający, natłuszczający, który zapobiega narastaniu zrogowaciałego naskórka i kolejnych warstw odcisku. W drogeriach bez trudu znajdziemy specjalne kremy zmiękczające, regenerujące, np. z masłem Shea, olejami oraz złuszczające – z mocznikiem czy kwasem salicylowym,
  • złuszczanie zrogowaciałego naskórka – działa profilaktycznie i pomaga pozbyć się odcisków. W domowych warunkach należy najpierw dobrze wymoczyć stopy, następnie zastosować odpowiedni produkt – gruboziarnisty peeling, a potem ostrożnie zetrzeć martwy naskórek dobrym pilnikiem albo tarką.

 

stopy
Codzienna pielęgnacja to podstawa profilaktyki

 

Podolog – specjalista od zdrowych stóp

Zawsze poleca się wizytę u podologa, która w przypadku bolesnych odcisków jest wręcz konieczna. Specjalista od zdrowia i pielęgnacji stóp profesjonalnie, bezpiecznie i bezboleśnie usunie zrogowacenia, dzięki czemu skóra będzie delikatna, miękka, a przede wszystkim zniknie ból i dyskomfort. Korzystając z wizyty warto zasięgnąć porad na temat domowych zabiegów, dzięki którym uniknie się ponownych problemów z odciskami, bo przecież najważniejsza jest profilaktyka i codzienna troska o zdrowe stopy.

podolog
Czasem konieczna jest wizyta u podologa

 

 

Zdjęcia:  pixabay.com, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.