Objawy grypy i przeziębienia – to trzeba wiedzieć

Grypa czy przeziębienie – to pytanie pojawia się bardzo często, kiedy dopada nas infekcja, kaszlemy, kichamy i gorączkujemy. Niestety objawy grypy i tzw. zwykłego przeziębienia bywają często mylone. Tymczasem niedoleczona grypa może wiązać się z groźnymi powikłaniami. Mało tego – jest to wirus wysoce zaraźliwy i zagraża innym osobom w otoczeniu chorego.

Objawy grypy

Jeśli objawy, które towarzyszą infekcji są niepokojące, (np. wysoka gorączka, ogólne rozbicie, brak sił), warto skonsultować je z lekarzem. Szczególnie w przypadku dzieci czy osób starszych oraz przewlekle chorujących i z osłabioną odpornością. Diagnostyka grypy to przede wszystkim wywiad lekarski i badanie kliniczne, czasem stosuje się też szybki test na podstawie wymazu z nosa. Dla pacjenta najistotniejsze są typowe objawy grypy, która zaczyna się nagle i o wiele gwałtowniej niż przeziębienie. Inne symptomy, których nie można bagatelizować to m.in.

 • gorączka i dreszcze – na początku jest bardzo wysoka i przekracza 38°C, niekiedy osiąga nawet 40°C, dreszcze pojawiają się kiedy temperatura rośnie,
 • na ogół po 3-5 dniach odnotowujemy spadek temperatury i pojawiają się bardzo obfite poty,
 • pamiętajmy, jeśli po kilku dniach gorączka znowu narasta, najczęściej mamy do czynienia z rozwijającą się infekcją bakteryjną,
 • bóle mięśni i stawów – w przypadku grypy objaw ten jest bardzo silny, ból utrudnia choremu poruszanie się,
 • ból głowy, czasem pojawia się też światłowstręt,
 • ból gardła,
 • kaszel, najczęściej suchy – w przebiegu infekcji przekształca się w kaszel wilgotny,
 • zmęczenie i brak apetytu.

 

termometr
Wysoka gorączka – typowy objaw grypy

 

Grypa czy przeziębienie?

Warto zapamiętać, że objawy grypy są bardzo ostro wyrażone od początku infekcji. W przypadku przeziębienia narastają stopniowo i powoli. Przeziębieniu towarzyszy też nieżyt nosa, który nie jest typowy dla grypy. Przeziębienie rozpoczyna się często od drapania w gardle, kataru, kichania, kaszlu, a gorączka rzadko jest wysoka. Nie ma tak wyraźnych objawów związanych z bólem mięśni, rozbiciem i osłabieniem. To zasadnicza różnica, nie bez powodu mawia się, że grypa dosłownie „zwala z nóg”.

chora
Grypa dosłownie „zwala z nóg”

 

Uwaga na grypę!

Objawów grypy nie można lekceważyć, „przechodzić”, nie wyleczyć do końca. Konsekwencją mogą być powikłania, a niektóre z nich są bardzo poważne. Pamiętajmy o tym, że dramatyczne przypadki opisywane często w mediach, to z reguły właśnie pogrypowe powikłania. Należą do nich m.in:

 • zapalenie oskrzeli, płuc lub ucha,
 • zapalenia mięśnia sercowego,
 • zapalenia nerwów,
 • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
 • zaostrzenie przebiegu chorób uosób chorujących na przewlekłe choroby np. układu oddechowego, układu krążenia.

Istotne znaczenie ma szybka reakcja i wdrożenie odpowiedniego leczenia, ponieważ jest ono najskuteczniejsze, jeżeli rozpocznie się je wcześnie. W tym kontekście właściwe rozpoznanie ma naprawdę kluczowe znaczenie. Zestawienie charakterystycznych objawów grypy i przeziębienia można znaleźć tutaj. Pamiętajmy, że najlepiej rozpocząć leczenie wciągu 24 godzin od rozpoznania symptomów infekcji grypowej.

przeziębiona
Grypę trzeba leczyć od razu!

 

 

 

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.