O niedobór kwasu foliowego martwią się nie tylko przyszłe mamy

Kwas foliowy jako suplement znają zapewne wszystkie mamy – przyszłe i obecne. Od wielu lat jest bowiem zażywany przez kobiety w ciąży. Z opowiadań mojej mamy, starszych koleżanek wiem, że kiedyś preparat ten zalecano dopiero po stwierdzeniu ciąży. Dziś witaminę B9 podaje się już na etapie planowania macierzyństwa. Zresztą kwas foliowy jest niezwykle istotnym składnikiem diety, który nie jest zarezerwowany tylko dla przyszłych mam.

lekarz i ciężarna
Lekarz zaleca przyszłej mamie kwas foliowy

Kwas foliowy – niezbędny dla zdrowia
Tak naprawdę większość kobiet nie zastanawia się specjalnie dlaczego ginekolog zaleca im zażywanie kwasu foliowego, kiedy są w ciąży. Wiadomo przecież, że zapotrzebowanie organizmu jest wówczas większe, a kwas foliowy to zdrowa witamina. Wiemy na pewno, że niedobór kwasu foliowego może powodować poważne konsekwencje dla płodu – wady cewy nerwowej. Na przestrzeni lat i w toku badań okazało się, że kwas foliowy powinny zażywać również kobiety, które dopiero planują ciążę, co przygotuje ich organizm, szczególnie, że jest to taki składnik, który dość trudno pozyskać w odpowiednich ilościach z pożywienia. O ile wiemy już jak ważna jest suplementacja kwasu foliowego dla kobiet w wieku rozrodczym, o tyle warto również wiedzieć, że jest to preparat, który może być zalecany praktycznie każdemu.

Co o kwasie foliowym wiedzieć warto?

dieta
Nie zawsze dostarczamy kwas foliowy wraz z pożywieniem

Sama czasem zażywam preparaty z kwasem foliowym (np. sprawdzony przeze mnie Folik). Wiem już czym może grozić niedobór kwasu foliowego – wiele cennych informacji można znaleźć np. tutaj. Oczywiście, jako osoba, której obca jest chemia czy farmacja, nie do końca rozumiem wszystkie terminy. Ale to co najważniejsze, to spektrum oddziaływania kwasu foliowego na nasz organizm. Okazuje się, że działa regulująco na wzrost i funkcjonowanie komórek, a zatem na skutek niedoboru kwasu foliowego może dochodzić do zmniejszenia ilości czerwonych krwinek (anemia megaloblastyczna). Dochodzi do objawów przemęczenia, braku koncentracji, problemów z pamięcią, spadku apetytu, masy ciała. W przypadku dzieci może nawet doprowadzić do zahamowania wzrostu.
Ale niedobór kwasu foliowego działa też na układ pokarmowy, poprzez objawy ze strony żołądka, wątroby, jelit. Kwas foliowy jest także niezbędny dla prawidłowego działania układu nerwowego i psychiki. Chociażby dlatego, że uczestniczy w procesach powstawania serotoniny oraz noradrenaliny. A zatem niedobór kwasu foliowego może powodować naprawdę poważne problemy z nastrojem, aktywnością, a nawet depresją.
I wreszcie kwas foliowy normalizuje poziom homocysteiny. Wzrost tego aminokwasu to znacznie większe ryzyko udaru mózgu albo zawału.

złe samopoczucie
Niedobory kwasu foliowego wpływają na cały organizm
test
Folik – już na etapie planowania rodziny

Folik – specjalnie dla mam
Nic więc dziwnego, że po ten preparat sięga tak wiele osób. Niemniej jednak szczególne znaczenie ma dla przyszłych mam. Poza tym co wymienione powyżej, kwas foliowy zapobiega wadom cewy nerwowej, korzystnie wpływa na masę noworodków. Jest także niezbędny w procesie zachowania kodu genetycznego i przekazywania cech komórek dziedzicznych.
Jak wiadomo organizm kobiet ma różne potrzeby na poszczególnych etapach ciąży. Stąd tez można zażywać np. preparat Folik przed zajściem w ciążę i odpowiednie suplementy – Folik mama 1 trymestr (do 13 tygodnia ciąży) oraz FOLIK MAMA 2/3 trymestr. W pierwszym okresie suplement zawiera przede wszystkim kwas foliowy, jod i kwasy tłuszczowe DHA. Preparat na 2 i 3 trymestr jest wzbogacony o magnez i witaminę K. Dodatek ten ma wspierać układ nerwowy, poprawiać samopoczucie oraz zapewnić zdrowe kości i zęby oraz sprawny układ odpornościowy.

folik
Folik – kiedy planujesz macierzyństwo

 

folik 1
Folik na 1 trymestr
folik 2 3
Folik na 2 i 3 trymestr

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: swiadomemacierzynstwo.com, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.