Jak nauczyć psa czystości?

Ze szczeniakami jest jak z małymi dziećmi – nie wszystkiego da się ich od razu nauczyć. Okazując dużo cierpliwości i miłości, a także zrozumienia w przypadku potknięć i błędów, jesteśmy w stanie skutecznie nauczyć psiaka czystości w domu. Jak to zrobić? Na początku należy stworzyć listę najbardziej niepożądanych zachowań zwierzęcia i zacząć stopniowo je rozwiązywać. Co najczęściej denerwuje właścicieli szczeniaków? Jak nauczyć psa czystości w domu? O czym warto pamiętać, adoptując czworonożnego przyjaciela?

Niepożądane zachowanie zwierzaka – dlaczego pies brudzi w domu?

Do jednych z najczęściej wymienianych przywar młodego psiaka należy brudzenie w domu (tu zalicza się właśnie załatwianie potrzeb fizjologicznych), gryzienie mebli, skakanie po ludziach, a także częste szczekanie. Najpilniejszą do wyeliminowania kwestią jest nauka czystości w domu, dopiero potem warto zadbać o rozwiązanie kolejnych problemów.

Dlaczego pies brudzi w domu? Odpowiedz jest bardzo prosta – bo nikt go nie nauczył, że tak nie wolno robić. Pies załatwia się w tym miejscu, gdzie akurat odczuwa potrzebę i dla niego nie ma znaczenia, czy jest to czysta pościel, nowy dywan lub zabawne kapcie. Nie zabrudzi okolic swego legowiska ani terenu wokół miseczek, co związane jest z jego naturalnym instynktem, jednak kąty i inne zakamarki nie stanowią dla niego żadnego problemu.

Jak nauczyć szczeniaka czystości w domu?

Układ wydalniczy szczeniaka dopiero się rozwija i nie jest w stanie długo trzymać moczu. Generalnie przyjmuje się, iż pies jest w stanie wytrzymać tyle godzin, ile ma miesięcy. Łatwo więc policzyć, że 3-miesięczny szczeniak musi wychodzić na spacer co 2-3 godziny! I tutaj wystawiona na próbę zostaje ludzka cierpliwość – bez względu na pogodę i samopoczucie musimy iść z psem na spacer, a za każdorazowe załatwienie swoich potrzeb na dworze odpowiednio go nagradzać, np. kilkoma kawałkami suchej karmy dla psa, słowną pochwałą albo głaskaniem. Podczas załatwiania można wydawać komendy, aby pies nauczył się je odpowiednio kojarzyć. Nie od razu nauczymy go czystości, ważne jest jednak, aby nauka była systematyczna. Na początku należy wychodzić z psem nawet co godzinę na krótki spacer, a następnie, gdy nieco podrośnie, za każdym razem po przebudzeniu, jedzeniu oraz zabawie.

Czworonogi małych ras mogą mieć problem z załatwianiem się na dworze, zwłaszcza podczas śnieżyć i niskich temperatur, dlatego z myślą o nich powstały specjalne maty higieniczne dla psów oraz kuwetki do załatwiania. Działają one podobnie jak koci żwirek – pochłaniają nadmiar wilgoci i nieprzyjemny zapach. Nie stosujmy do tego gazet – nie wchłaniają zapachu, przepuszczają wilgoć i mogą przez to zniszczyć podłogę. Maty lub kuwetki kładźmy w tym samym miejscu – istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies nauczy się rozpoznawać je po zapachu moczu i załatwiać się w tej przestrzeni.

Jak nauczyć szczeniaka czystości w domu? Trzecim rozwiązaniem jest trenowanie przy pomocy psiego behawiorysty. Nie warto traktować tego jako fanaberii właścicieli, który nie zawsze jest w stanie samodzielnie nauczyć psa czystości w domu. Jest to zalecane przez wielu specjalistów, jak czytamy na stronie https://www.optymalnystart.pl/article/jak-nauczyc-psa-czystosci-oduczyc-sikania-w-domu: Pies musi zrozumieć, czego od niego oczekujesz. Jeśli masz obawy związane z tym szkoleniem poradź się psiego trenera – behawiorysty lub hodowcy szczenięcia.

Dobre nawyki w wychowywaniu szczeniaka

Jak nauczyć psa czystości? Przede wszystkim okazując mu dużo cierpliwości: za każdym razem należy go pochwalić za wypróżnienie, obojętnie, czy będzie to w domu na macie czy też na dworze. Nie ganimy go za pomyłki, to bardzo stresuje zwierzę i na dodatek może zacząć się bać właściciela, a przecież nie taki jest cel!

Bardzo ważne jest także regularne podawanie posiłków – dobrze wykorzystać do tego pełnoporcjową suchą karmę dla psów oraz wykluczyć wszelkie inne przekąski i produkty mogące rozregulować jego układ trawienny. Pies prawdopodobnie będzie chciał się załatwić około 30 minut po jedzeniu, dlatego w tym czasie warto wyjść z nim na dłuższy spacer.

Szczeniak nie powinien mieć za wiele miejsca do zabawy w domu – ograniczenie jego przestrzeni swobodnego ruchu ograniczy jednocześnie miejsca, gdzie może się załatwić. Warto nauczyć się odczytywać wcześniej znaki, które świadczą o tym, że zwierzak potrzebuje toalety: kreci się i wącha intensywnie podłogę, piszczy oraz jest niespokojny.

Pamiętajmy, że mamy do czynienia z małym pieskiem nieświadomym, że popełnia błędy. Nie krzyczmy, nie stresujmy go, lecz nagradzajmy i doceniajmy każdy mały postęp. Okażmy cierpliwość i miłość szczeniakowi, a na pewno zaowocuje to dobrymi nawykami w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.