Nagradzany, doceniany silnik Ford EcoBoost

Wybór samochodu to zasadniczo męska sprawa. To mężczyźni fascynują się osiągami, technologiami, czynnikami tak istotnymi, jak przyspieszenie, ale i ekonomiczne zużycie paliwa. Dla przeciętnej kobiety samochód ma być bezpieczny, ładny i niedrogi w eksploatacji. No, ale cóż zrobić, kiedy decyzja ma być wspólna i trzeba choć trochę dowiedzieć się na temat tak docenianego i zachwalanego silnika Ford EcoBoost…?

Kompaktowy i nowoczesny

Laicy w dziedzinie motoryzacji przypuszczają zapewne, że im większy silnik tym większa moc i w ogóle jest lepiej. Tymczasem wspomniany we wstępie silnik Ford EcoBoost to prawdziwa perełka, która zgodnie z deklaracją producenta „łamie tradycyjne schematy i kreuje motoryzacyjne trendy”. Niewielka i lekka jednostka napędowa została bowiem wyposażona w wiele nowoczesnych technologii, dzięki którym może np. zapewnić doskonałe osiągi, a jednocześnie tak ważne mniejsze zużycie paliwa i niską emisję spalin. Nie bez powodu właśnie ten kultowy już silnik aż sześciokrotnie zdobywał prestiżowy tytuł  „Międzynarodowego silnika roku” w kategorii do 1-litra, o czym można przeczytać m.in. w tym artykule na temat Ford EcoBoost.

Ford EcoBoost – wielokrotny zdobywca prestiżowego tytułu

 

Nie ma co udawać, że wszystkie skomplikowane sformułowania czy obco brzmiące nazwy są nam znane. Na pewno jednak robi wrażenie to, że Ford EcoBoost jest laureatem nagrody szósty raz z rzędu, jak również fakt, iż  jest to pierwszy silnik, który zdobywa tytuł w swojej klasie za każdym razem kiedy jest nominowany.

Szanowna kapituła ekspertów w dziedzinie motoryzacjo docenia m.in. wyjątkowe osiągi tej niewielkiej jednostki, jak również energooszczędność, zaawansowany system turbodoładowania, bezpośredni wtrysk paliwa i technologie Twin-Independent Wave Camshaft Timing.

ford
Silnik Ford EcoBoost pracuje po maską wielu modeli

 

Ford EcoBoost – nowoczesny, uniwersalny, coraz lepszy

Nie bez powodu silniki Ford EcoBoost dostępne w różnych wersjach (100 KM, 125 KM i 140 KM, a także 1.5 EcoBoost o mocy 150 KM lub 180 KM oraz 4-cylindrowe o pojemności  1.5 litra i 2.3 litra) pracują w wielu modelach tej popularnej marki. Znajdziemy je pod maską kompaktowej Fiesty, ale także w dostawczych modelach Transit, w pick-upach, w Focusach, a super silnik, 3.5 litrowy 600 KM, zapewnia moc najnowszemu Fordowi GT.

Mimo, że silnik Ford EcoBoost od lat jest bezkonkurencyjny, inżynierowie marki nie spoczywają na laurach. Na uwagę zasługują nowatorskie rozwiązania wprowadzone w ubiegłym roku, chociażby takie, jak funkcja dezaktywacji cylindrów. Co to oznacza w praktyce? Otóż daje nam to redukcję kosztów eksploatacji dzięki automatycznemu wyłączaniu jednego z cylindrów silnika, gdy auto nie potrzebuje pełnej mocy. Użytkownicy Fordów z nowym silnikiem mają możliwość wyboru pomiędzy zasilaniem benzyną, olejem napędowym oraz elektrycznymi silnikami. Zastosowano też nową turbosprężarkę, która umożliwia pracę silnika już przy najniższych obrotach. Kolejny ekonomiczny aspekt to układ chłodzenia, który znacznie ogranicza zużycie paliwa.

silnik
Silnik Ford EcoBoost, ford.pl

 

Nie każdy musi znać się doskonale na motoryzacji i podawanych parametrach. Niemniej jednak prestiżowe wyróżnienia dla silnika Ford EcoBoost, jego czysto praktyczne walory oraz szerokie zastosowanie w tak wielu, różnych modelach, są chyba najlepszą rekomendacją.

Zdjęcia: flota.com.pl, ford.pl, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.