Materace do spania – jak wybrać ten najlepszy?

biały materac do spania

Zdrowy i niczym niezakłócony sen ma ogromny wpływ na jakość oraz komfort życia. To właśnie podczas nocnego odpoczynku nasz organizm ma szansę się zregenerować, odpocząć i zminimalizować wszelkie dolegliwości. Śpiąc dobrze i przesypiając 7-8 godzin budzimy się wypoczęci i pełni energii. To z kolei przekłada się na lepszą koncentrację w szkole i większą skuteczność w pracy. Chcąc zapewnić sobie dobrej jakości sen uważnie wybieramy poduszki, kołdrę i pościel – obowiązkowo miękką i miłą w dotyku. Niestety bardzo często zapominamy o właściwym materacu, stąd często budzimy się z bólami szyi lub karku. Odpowiednio dobrane materace do spania są gwarancją zdrowego i relaksującego snu. Jaki materac wybrać, aby faktycznie służył naszemu zdrowiu? Poniżej kilka wskazówek.

Jaki materac wybrać – miękki czy twardy?

Dobrej jakości materace na łóżko stanowią podporę dla naszego ciała, zwłaszcza dla karku i pleców. Ułatwiają zapadnięcie w sen i zapobiegają wybudzaniu się. Wybór właściwego materaca to nie lada wyzwanie. Nie ma jednego uniwersalnego modelu, który byłby odpowiedni dla wszystkich osób. Dlatego wybierając materace do spania należy kierować się indywidualnymi kryteriami, jak np. ciężar i budowa ciała, przybierana pozycja podczas snu. Osoby śpiące na boku powinny wybierać materace bardziej elastyczne, w których najbardziej wystające części ciała, czyli ramiona i biodra, mogą się zagłębić. Śpiący na brzuchu lub na wznak powinni wybierać nieco twardsze modele.

W tym wszystkim musimy pamiętać, że zbyt miękki materac może powodować spinanie się mięśni, które w ten sposób będą poszukiwać najkorzystniejszego ułożenia. Zbyt twardy z kolei może spowodować brak swobodnego krążenia krwi w miejscach nacisku, a co za tym idzie, będzie utrudniał zapadnięcie w sen głęboki, a więc ten najbardziej relaksujący oraz powodował nieprzyjemne skurcze, mrowienie lub drętwienie mięśni. Co więcej zbyt twardy materac nie będzie właściwie podpierał odcinka lędźwiowego, przez co plecy nie będą w pełni odpoczywać, a my po przebudzeniu będziemy odczuwać dyskomfort. Reasumując, idealny materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Zanim wybierzemy konkretny model, warto przetestować materac osobiście lub zasięgnąć porady fizjoterapeuty.

Jaki rozmiar materaca?

Wbrew pozorom, rozmiar ma znaczenie! Mimo, że przekrój rozmiarów materacy do spania jest dziś naprawdę imponujący to jednak największą popularnością cieszą się modele 160×200 cm, a także materace na łóżko 140×200 cm oraz 180×200 cm. Wśród materacy dla jednej osoby standardowe są te w rozmiarze 90×200 cm. Według ogólnych zasad, materac dla pary powinien mieć przynajmniej 160 cm, a dla jednej osoby 90 cm. Długość materaca powinna być minimum 10 cm większa od wzrostu użytkownika.

niewielki materac

Materace na łóżko – cienkie czy grube?

To także kwestia bardzo indywidualna. Grubsze materace do spania poleca się głównie osobom ze schorzeniami kręgosłupa lub o większej masie ciała, a także tym wszystkim, którzy w łóżku spędzają dość dużo czasu. Wszystkie pozostałe osoby mogą z powodzeniem wybrać materace cieńsze, a więc o grubości mniejszej niż 20 cm.

Sprężyna, pianka, a może hybryda?

Współczesne materace do spania to nie tylko modele sprężynowe. To także modele lateksowe i piankowe. Każdy z nich ma swoje właściwości i zaspokaja odmienne potrzeby. I tak na przykład materace sprężynowe są popularne przede wszystkim ze względu na cenę – dość atrakcyjną w porównaniu z innymi materacami. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu materace są komfortowe, ale jednocześnie mogą stwarzać punkty nacisku.

Bardziej komfortowe są materace lateksowe oraz piankowe. Te ostatnie goszczą na naszym rynku o wiele częściej niż lateksowe. Szczególnie dobrze sprawdzają się materace na łóżko z pianką memory, która idealnie dopasowuje się do ciała.

Dla osób chcących połączyć tradycyjną sprężystość z nowoczesnym dopasowaniem do ciała idealną propozycją będą hybrydowe materace na łóżko. Są one stosunkowo grube, bo ich wysokość może sięgać nawet 36 cm, jednakże to właśnie te wszystkie warstwy pianek i lateksu zapewniają wyjątkowy komfort podczas snu.

Są jeszcze materace do spania wykonane ze specjalnego materiału TEMPUR, który posiada wyjątkowe właściwości dopasowywania się do kształtu ciała i równomiernego podpierania go w najbardziej komfortowej dla nas pozycji. Tego typu materace to doskonałe rozwiązanie dla osób, które borykają się z bólami kręgosłupa. Sam materiał TEMPUR to wynalazek opracowany przez NASA w celu ochrony astronautów podczas startu w kosmos. Te ultranowoczesne materace są komfortowe oraz bardzo wytrzymałe i odporne na odkształcenie.

Więcej na ten temat tutaj: https://www.wprost.pl/zycie/10275128/materace-do-lozka-jaki-materac-do-spania-wybrac.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.