Mądre porady na ból brzucha, nie unikamy lekarza!

brzuch

Ze świecą szukać tego, kto nigdy nie uskarżał się na ból brzucha, jest to bez wątpienia jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Na szczęście nie zawsze jest to objaw związany z poważnymi schorzeniami, choć na pewno warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie, jeśli objaw ten ma charakter nawracający albo jest bardzo intensywny. W przypadku epizodycznych problemów, które mogą wynikać np. z błędów dietetycznych, warto mieć pod ręką skuteczny lek i wziąć sobie do serca porady na ból brzucha, czyli wiedzieć jak najwięcej na temat przyczyn, profilaktyki i leczenia.

Wszyscy znamy ból brzucha
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że jest do problem bardzo powszechny i na swój sposób… demokratyczny. Okazuje się bowiem, że na dolegliwości w obrębie jamy brzusznej uskarża się prawie 25% światowej populacji, a objawy najczęściej ujawniają się u młodych 20-30 letnich osób. Cierpimy prawie sprawiedliwie, bez względu na płeć – częściej panie, bo ok. 31% kobiet i 22% mężczyzn boryka się z kolkami, bolesnymi skurczami brzucha i innymi dolegliwościami. Niestety przed uciążliwym problemem nie ustrzeże nas nawet zdrowa dieta, choć niewątpliwie jest to jeden z kluczowych elementów profilaktyki. Okazuje się bowiem, że ból może być wywołany również stresem, częstymi podróżami, życiem i jedzeniem w pośpiechu, a zatem czynnikami, które trudno nam wyeliminować.

boli brzuch
Wszyscy wiemy jak to jest, kiedy boli brzuch

 

Gdzie i dlaczego boli
Przyjrzyjmy się jednak specyfice problemu, który dotyczy tak wielu osób. Przede wszystkim jest to inny rodzaj bólu, niż np. ból głowy, wynika bowiem ze skurczu mięśni gładkich, a zatem inne są również sposoby na jego łagodzenie. Skuteczny, silny lek na ból brzucha działa rozkurczowo dokładnie tam, gdzie pojawia się problem, czyli na mięśnie w jamie brzusznej. Tak działa np. Buscopan, w którym substancją aktywną jest butylobromek hioscyny rozluźniający mięśnie pozostające w stanie bolesnego skurczu. Na stronie producenta leku możemy znaleźć wiele cennych informacji oraz porady na ból brzucha, m.in. opisujące specyfikę dolegliwości w zależności od miejsca, w którym je odczuwamy. Wiadomo bowiem, że układ pokarmowy, jama brzuszna to wiele narządów i dużo potencjalnych „punktów zapalnych”, w których może pojawić się problem.

brzuch miejsca
Ból może pojawiać się w różnych obszarach

 

I tak ból brzucha wysoko za mostkiem jest bardzo często ostry, piekący i oznacza refluks żołądkowy oraz towarzyszącą mu zgagę. W tym przypadku doraźnie stosuje się środki zobojętniające, jednakże niezbędna jest wizyta u lekarza.
Kolkowe bóle w śródbrzuszu mogą wynikać ze skurczów mięśni żołądka albo jelit w reakcji na stres czy złą dietę. Bardzo często pojawiają się również objawy takie jak wzdęcia, odbijanie, a ratunkiem może być silny lek na ból brzucha, który rozluźni napięte mięśnie
Kiedy boli w podbrzuszu z lewej albo prawej strony we znaki może dawać się okrężnica albo jelito grube. Często pojawiają się również wzdęcia i krępujące gazy. Tu również doraźnie pomoże lek rozkurczowy, np. Buscopan, przyda się również wizyta u lekarza.
Specyficzny rodzaj bólu pojawia się u kobiet w podbrzuszu, w okolicach macicy, jest to obaw wiązany z cyklem menstruacyjnym i owulacją. Silny lek na ból brzucha takie jak Buscopan łagodzi również tego rodzaju dolegliwości – rozkurczając mięśnie.

Oczywiście warto wiedzieć co i jak jeść, poznać przyczyny i mądre porady na ból brzucha. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi badania, diagnostyki i zaleceń lekarskich, szczególnie, kiedy ból utrzymuje się długo, nie pomagają leki albo ma charakter nawracający. Na pewno należy zgłosić się do lekarza, a nawet do szpitala w przypadku tzw. ostrego brzucha (zespół objawów związanych z chorobami narządów jamy brzusznej, które pojawiają się nagle i ulegają szybkiej progresji stanowiąc zagrożenie dla życia chorego. Ostry brzuch wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej – źródło: wikipedia).

Zdjęcia: shutterstock, buscopan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.