Nie lekceważymy bólu – kolka nerkowa

ból brzucha

Ból zawsze jest dla naszego organizmu czymś w rodzaju ostrzeżenia. Czasem sygnalizuje, że dieta jest zbyt ciężka albo za dużo bierzemy na swoje barki. Innym razem daje znać, że organizm potrzebuje czasu na sen i regenerację. Wiem na pewno, że warto zatrzymać się na chwilę i wsłuchać w to, co nasz organizm próbuje nam przekazać. A już na pewno nie należy lekceważyć bólu brzucha, który może mieć naprawdę poważne przyczyny.

ból brzucha
Ból to sygnał ze strony organizmu

Nie bagatelizujmy bólu
Nie tak dawno przekonałam się o tym. Na szczęście nie na własnej skórze, ale utwierdziłam się w słusznej postawie, że ból zawsze ma jakąś przyczynę, której warto poszukać. Szczególnie, jeśli jest to dolegliwość, która pojawia się dość systematycznie – wraca, a nawet nasila się.
Od jakiegoś czasu namawiałam i strofowałam moją przyjaciółkę, ponieważ uparcie bagatelizowała dolegliwości, które sama definiowała jako „ból na wylot”, czyli promieniujący od dolnego odcinka kręgosłupa do podbrzusza. Na moje uwagi, że tak nie można, że może być to np. kolka nerkowa, reagowała jedynie machnięciem ręką, połknięciem tabletki przeciwbólowej oraz różnymi interpretacjami bólu. Raz szukała przyczyn w zbyt intensywnym treningu, innym razem zganiała na tzw. sprawy kobiece…

Kolka nerkowa – to naprawdę boli

termofor
Doraźne sposoby na ból…

Jak się okazało się to moja interpretacja była słuszna, a nawracające dolegliwości to właśnie kolka nerkowa. Niestety koleżanka czekała tak długo, że kolejny atak był już dosłownie nie do zniesienia. Szczęściem w nieszczęściu akurat ja byłam pod ręką, więc poratowałam dziewczynę doraźnie. Podałam jej rozkurczowo Buscopan, ułożyłam z termoforem i poczekałam aż ból choć trochę minie. Następnie nie zważając na coraz słabsze protesty zawiozłam ją do szpitala. Tak jak się spodziewałam problemem był kamień nerkowy. Przy czym moja uparta przyjaciółka i tak miała sporo szczęścia, ponieważ obyło się bez zabiegu chirurgicznego a uciążliwy i przysparzający cierpienia kamień udało się rozbić ultradźwiękami. Oczywiście bólu związanego z wydaleniem kamieni i tak nie dało się uniknąć…

Reasumując, nie lekceważymy bólu. Jeśli chodzi o kolkę nerkową jest jednym z istotniejszych objawów kamicy. Ponadto zwracamy uwagę na sygnały takie jak wymioty, gorączka, często oddawanie moczu. Doraźnie pomagają tylko leki spazmolityczne, czyli rozkurczowe (takie jak Buscopan czy Buscopan Forte). Ustąpienie bólu nie zwalnia jednak od konsultacji lekarskiej w celu zdiagnozowania jego przyczyn.

One thought on “Nie lekceważymy bólu – kolka nerkowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.