Kremy – pięć najczęstszych mitów na ich temat

Wśród kosmetyków, które cieszą się największą popularnością wśród nas kobiet, dominują różnego rodzaju kremy. Lubimy je, ponieważ są ogólnodostępne, łatwe w użyciu oraz dość uniwersalne. Czy jednak wszystko, co o nich wiemy jest prawdą?

Kremy liftingujące przywracają owal twarzy

Mimo zapewnień producentów, nie należy oczekiwać takiego efektu. Kosmetyki należące do tej kategorii potrafią jedynie wygładzić skórę twarzy oraz wpłynąć na jej jędrność. Jednak jest to efekt krótkotrwały, a o tym, jak długo się utrzyma zależy od systematyki, z jaką będziemy go nakładały na skórę. Jeśli chcemy osiągnąć trwały i widoczny efekt, musimy poddać się zabiegom medycyny estetycznej.

Krem zawierający parabeny jest wysoce szkodliwy dla skóry

To kolejny mit, w który nie należy absolutnie wierzyć. Dlaczego? Otóż parabeny, po które sięgają producenci kremów (a także wszystkich innych produktów kosmetycznych z bazą, którą jest woda) są całkowicie bezpieczne. Należą bowiem do najlepiej przebadanych substancji chemicznych używanych do produkcji kosmetyków.

Nie ma znaczenia, czy kremu „na noc” będzie się używało zgodnie z przeznaczeniem

Niekoniecznie jest to właściwe podejście. Krem „na noc” ma zupełnie inne działanie niż kremy dzienne. Jego zadaniem jest pomoc skórze w procesach naprawczych i regeneracyjnych a także wyciszanie podrażnień. Z kolei krem „na dzień” został wyposażony w składniki, których rola polega m.in. na ochronie skóry przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, matowieniu (czyli regulowaniu wydzielania sebum). Jest więc niewskazanym, aby używać go na noc, kiedy skóra nie powinna być już dodatkowo obciążana substancjami aktywnymi.

Najlepszy krem to krem drogi

Nie zawsze cena decyduje o skuteczności nabywanego kosmetyku. Najważniejszy jest jego skład, sposób zamknięcia oraz to, czy posiada ważne atesty. Cena tak naprawdę odgrywa tu drugorzędną rolę i jest ona głównie uzależniona od zastosowanych technologii. W droższych kremach mamy też więcej składników oraz dodatków. Ponadto mogą one – ale nie muszą – być łatwiejsze w nakładaniu oraz ogólnym stosowaniu. Nie istnieje jednak pewność, że są one skuteczniejsze, niż ich tańsze odpowiedniki.

Kremy przeciwzmarszczkowe należy stosować dopiero, gdy pojawią się zmarszczki

Nic bardziej mylnego. Każdy specjalista od pielęgnacji skóry to potwierdzi. Kremy przeciwzmarszczkowe należy stosować w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Ich działanie bowiem polega nie na usuwaniu zmarszczek, które już się pojawiły, a na opóźnieniu tego procesu. Pełnią one funkcje nawilżające, ujędrniające oraz napinające naskórek. W efekcie nasza skóra ma szansę dłużej pozostać przyjemnie gładka.

Wymienione powyżej mity na temat kremów, to tylko kilka przykładów. Powinny nas jednak skłonić do tego, aby mniej bezkrytycznie podchodzić do wszystkiego, co przeczytamy na etykietach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.