Kolor roku 2020 – Classic Blue i… inne propozycje Instytutu Pantone

Jak co roku Instytut Pantone ogłosił, która z barw będzie kolorem roku. Nie da się ukryć, że tegoroczny wybór jest bardzo klasyczny (nie tylko ze względu na nazwę) i bezpieczny, co wcale nie oznacza, że jest nudny. Kolorem roku 2020 został Classic Blue, czyli elegancki, ciemny odcień niebieskiego. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyny kolor polecany przez renomowany Instytut na nadchodzący rok.

Pantone wybiera…

Instytut Pantone co roku prezentuje kolor, który będzie dominował w modzie, sztuce, designie, aranżacjach wnętrz itp. Nie jest to oczywiście wybór „z sufitu”, coroczny raport opiera się na obserwacji i wnikliwej analizie tego, co widzimy na światowych wybiegach i w szeroko pojętej kulturze oraz sztuce.

Klasyka górą – Classic Blue

Aktualny wybór to to bardzo elegancka wersja ponadczasowego koloru niebieskiego, jaką jest Classic Blue (PANTONE 19-4052 Classic Blue). Choć wybór wydaje się zachowawczy, warto poznać motywację, która mówi m.in. o tym, że kolor ten „wprowadza ciszę i spokój, naśladując niebo o zmroku”. Zwróćmy również uwagę na to, że jest to odcień bardzo często wykorzystywany w prezentacjach, identyfikacjach biznesowych i to w różnych branżach. Pierwsze skojarzenie po wyborze koloru roku to oczywiście logo Facebooka. No cóż, na pewno jest to kolor, który kojarzy się z niezawodnością, bezpieczeństwem, zaufaniem, nazywa się go nawet kolorem „kotwiczącym”.

kobieta
Classic Blue – klasyka wcale nie jest nudna

 

Oczywiście wcale nie oznacza to, że w modzie i designie AD 2020 powieje nudą. Klasyczny kolor otwiera wiele możliwości, również niebanalnych, oryginalnych zestawień i projektów. Jest to bowiem odcień bardzo uniwersalny. Ponadto, na fali popularności Classic Blue, modne maja być odcienie takie jak Faded Denim (klasyczny odcień jasnych jeansów) i Mosaic Blue (nasycona barwa chabrowa).

Nie tylko Classic Blue…

Pantone ma do zaproponowania również inne kolory ze swojej bogatej palety. W nadchodzącym roku prognozuje, zapowiada, sugeruje sięgnięcie po odcienie żywe, intensywne, ale także delikatne i stonowane. Do wyboru i koloru…
Żywe, nasycone, modne…

Zawsze modna i na czasie jest czerwień – tym razem jest to Flame Scarlett, bardzo zmysłowa, odważna strażacka czerwień. Jest to odcień energetyczny, zmysłowy, idealnie podkreślający temperament.

dłoń
Ognista czerwień – zawsze modna

 

Pomarańczowo i cynamonowo

Rudo i pomarańczowo – tak możemy „się nosić”, szczególnie wiosną i latem. Te ciepłe odcienie dodają charakteru, pikanterii i ożywiają – zarówno stylizacje, jak i wnętrza.

Szlachetne odcienie – szmaragd i ciemny fiolet

W palecie Pantone nie brakuje również kolorów bardzo eleganckich i oryginalnych. Ciemna zieleń pozostanie z nami również w roku 2020. Doda szyku i klasy nawet najprostszym stylizacjom

Ciekawą propozycją jest Grape Compote, modny odcień fioletu, który może godnie zastąpić kolor roku 2018 (Ultra Violet). Jest stylowy, elegancki i tajemniczy.

Subtelnie i pastelowo…

…czyli różowo i beżowo. W roku 2020 stawiamy na delikatny Coral Pink – bardzo delikatną odsłonę zawsze modnego różu. Piękną propozycją jest także „beż muśnięty słońcem”, czyli wyważona kombinacja beżu i żółci – kolor wręcz wymarzony wiosną i latem.

kubek
Delikatnie i pastelowo…

 

 

 

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.