Kaszel mokry w przebiegu infekcji

syrop

Jeśli chodzi o infekcje i przeziębienia, które uaktywniają się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jestem zwolenniczką profilaktyki, hartowania i wzmacniania odporności. Pracujemy nad tym od wiosny, latem stawiając na aktywność i bogactwo warzyw oraz owoców. Niestety nawet bogata w witaminy dieta i najzdrowszy tryb życia nie dają stuprocentowej gwarancji, a paskudne wirusy są wszędzie. Dlatego również w naszym domu pojawiają się wyzwania i dolegliwości, takie jak przeziębienie, kaszel, gorączka czy bolące gardło.

Nie lubimy kaszlu…

Kaszel jest jednym z tych objawów, których szczególnie nie lubimy. Męczy, boli, nie pozwala spokojnie zasnąć, odbiera apetyt nawet na najpyszniejsze, słodkie „pocieszacze” dla pacjenta. Jak łatwo się domyślić wiedza na temat skutecznych metod na kaszel jest bardzo cenna, a leki które są skuteczne mają swoje stałe miejsce w domowej apteczce.

dieta
Zdrowa dieta jako element profilaktyki

 

Kaszel suchy męczy i podrażnia gardło

Warto podkreślić, że zanim zażyje się syrop czy konkretne leki, należy upewnić się z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia. Bardzo czytelnie i prosto objaśnia to np. producent leku na kaszel mokry (http://www.mucosolvan.pl/). Najczęściej nasze infekcje przebiegają tak, że na początku męczy nas kaszel suchy, który drażni i tak już cierpiące gardło, dodatkowo pogłębia stan zapalny w jego obrębie. Chorzy z reguły opisują uporczywe łaskotanie w gardle, które wręcz uniemożliwia opanowanie odruch kaszlowego. Kaszlowi suchemu nie towarzyszy oczyszczanie dróg oddechowych z wydzieliny, a zatem jest tak naprawdę jedynie uciążliwym objawem choroby.

chora
Kaszel bywa bardzo męczący i wymaga skutecznych leków

 

Kaszel mokry – zupełnie inna sprawa

Zdecydowanie inaczej wygląda kwestia kaszlu mokrego. Na stronie http://www.mucosolvan.pl/ znajdziemy praktyczne informacje na ten temat:

  • jest to kaszel produktywny, czyli w jego przebiegu dochodzi do odkrztuszania wydzieliny (wraz z chorobotwórczymi drobnoustrojami),
  • występuje charczący odgłos podczas kaszlu i oddychania,
  • kaszel jest ciężki, „dudniący”,
  • często nasila się rano,
  • nie należy powstrzymywać odruchu kaszlowego, ale ułatwiać odkrztuszanie np. poprzez rozrzedzanie wydzieliny.

 

mucosolvan
Mucosolvan na kaszel mokry

 

Mucosolvan na kaszel mokry

Mimo, że kaszel mokry jest nam potrzebny w procesie leczenia (oczyszcza drogi oddechowe), warto wspomóc organizm w odkrztuszaniu. Szczególnie, że śluz zalegający drogi oddechowe może być ciężki i lepki. Zdecydowanie łatwiej pozbyć się wydzieliny rozrzedzonej, lżejszej, a takie efekty zapewniają np. leki mukolityczne na bazie substancji czynnej, jaką jest ambroxol. Zawierają ją syropy oraz tabletki Mucosolvan, przy czym należy pamiętać o specyfice ich stosowania – zażywa się najpóźniej ok. godziny 17-00, aby nie pobudzać odruchu kaszlowego na noc, ponieważ to na pewno utrudniałoby spokojny sen.

Szczegółowe informacje o preparatach Mucosolvan można znaleźć na stronie http://www.mucosolvan.pl

Zdjęcia: mucosolvan.pl, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.