Kamica nerkowa – skąd się bierze, jak przebiega

Według statystyk kamica nerkowa dotyczy od 1do 3% populacji, przy czym zdecydowanie częściej chorują mężczyźni (najwięcej w wielu 30-40 lat). Ponad połowa osób może borykać się z nawrotami objawów kamicy nerkowej.

Kamica nerkowa – specyfika i przyczyny

Kamica nerkowa jest związana z występowaniem złogów w nerkach albo w drogach moczowych. Są one zbudowane z substancji chemicznych, które występują w moczu, prawidłowo w formie rozpuszczonej. Jeśli ich stężenie staje się zbyt wysokie mają tendencję do zbijania się w kryształki (tzw. piasek w nerkach), z czasem coraz grubsze, większe, czyli złogi zwane kamieniami moczowymi. W większości przypadków złogi są zbudowane ze szczawianu albo fosforanu wapnia, rzadziej z kwasu moczowego, struwitu albo cystyny. Występują w różnych częściach dróg moczowych – z reguły w  nerkach (kielichach lub miedniczkach nerkowych), mogą przemieścić się do moczowodów bądź pęcherza .

Przyczyny kamicy nerkowej są często trudne do zdiagnozowania, często nie udaje się ich ustalić, ale mogą być to m.in.:

  • problem z prawidłowym odpływaniem moczu z obu lub jednej nerki
  • niska zawartość w moczu substancji hamujących tworzenie się złogów (np. cytryniany, magnez),
  • choroby i nieprawidłowości, takie jak nadczynność przytarczyc, choroba Leśniowskiego i Crohna
  • operacje jelita cienkiego,
  • zażywanie za wysokich dawek witaminy D lub preparatów wapnia, witaminy C.

 

nerki
Kamienie pojawiają się głównie w nerkach lub miedniczkach nerkowych

 

Objawy i przebieg kamicy nerkowej

Niestety kamica nerkowa to choroba, która długo nie daje żadnych objawów, czasem zdarzają się pobolewania pleców, które często kojarzy się z problemami z kręgosłupem. Natomiast typowy objaw kamicy to kolka nerkowa, którą trudno pomylić z innym schorzeniem, z uwagi na intensywność oraz specyfikę. Pojawia się bowiem bardzo silny ból porównywany przez kobiety z bólem porodowym. Ból ten odczuwa się w okolicach nerek, lędźwi i promieniuje on do wewnętrznej strony uda oraz pachwiny. Inne objawy to:

  • wymioty, nudności,
  • niepokój ruchowy,
  • krwiomocz i częste parcie na mocz,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu.
ból
Kamicy towarzyszy intensywny ból

 

Diagnostyka i leczenie

Badaniem, które wykonuje się przy podejrzeniu kamicy nerkowej jest USG i badanie ogólne moczu. Czasem zleca się też urografię i tomografię brzucha. Standardowe i skuteczne leczenie polega na podaniu leków rozkurczowych i przeciwbólowych (np. z drotaweryną zawartą w leku NO-SPA). Zaleca się również picie większej ilości płynów, ok. 3 litrów, w celu wypłukania zalegających kamieni. Należy pamiętać, że taki ból to sygnał, iż trzeba skonsultować się z lekarzem i zastosować zalecone środki.

nospa
Zaleca się leki rozkurczowe, takie jak NO-SPA

 

 

Zdjęcia: shutterstock, no-spa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.