Co kalendarz ciąży mówi o piętnastym tygodniu

Kalendarz ciąży „prowadzi” większość mam, dzięki czemu mają na bieżąco dostęp do informacji szerokiego spektrum wiedzy na ten temat. Mogą dowiedzieć się jak przebiega rozwój płodu, a także czego spodziewać się w kolejnych tygodniach, trymestrach, jak będzie zmieniać się ich ciało, samopoczucie, a także jakie badania należy przeprowadzić. Oczywiście internetowy czy książkowy kalendarz ciąży nie zastąpi systematycznych wizyt u ginekologa. Niemniej jednak warto wiedzieć np. co przyniesie przyszłej mamie piętnasty tydzień ciąży.

15 tygodni – jak rozwija się maleńki człowiek
Zgodnie z kalendarzem ciąży na stronie http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/15 w tym czasie dziecko potrafi już ssać kciuk, ma ok. 9 cm długości i waży ok. 28g. Bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju jest to, że rozpoczyna się proces twardnienia kości, dzięki czemu zdjęcie rtg pokazałoby już szkielet płodu. Wiele interesujących informacji o tym, jak wygląda i rozwija się maleńki człowiek na tym etapie znajdziemy również w artykule „Jak przebiega piętnasty tydzień ciąży?” (http://polishproperte.pl/przebiega-pietnasty-tydzien-ciazy/).

15 tyedzien
15 tydzień ciąży – najważniejsze dane

 

Przyszła mama w 15 tygodniu ciąży
Zacznijmy jednak od mamy, bo przecież przebieg ciąży ma ogromny wpływ również na jej organizm, zdrowie oraz samopoczucie. Pod koniec czwartego miesiąca ciąży większość kobiet może już pochwalić się coraz bardziej widocznym ciążowym brzuszkiem. Mamy tu tzw. plusy dodatnie oraz ujemne – macica, która przesuwa się wyżej przestaje uciskać na pęcherz, co docenią wszystkie przyszłe mamy biegające dotychczas co chwila do toalety. Kończą się pomału słynne poranne nudności, można zatem jeść spokojnie, z apetytem ale też rozsądnie, pamiętamy jemy dla dwojga, a nie za dwoje. Pewnym dyskomfortem jest pojawiająca się w tym okresie skłonność do zasłabnięć, zawrotów głowy przy zmianie pozycji. Dlatego nie należy zbyt szybko i gwałtownie podnosić się. Jeśli chodzi o zdrowie, przyszła mama powinna szczególnie zadbać o zęby, zwiększa się bowiem ryzyko próchnicy. Mogą także nasilać się infekcje górnych dróg oddechowych. Podsumowując, można śmiało doradzić spokojne korzystanie z uroków wczesnej ciąży oraz dbałość o zdrowie i rozsądną dietę.

kobieta w ciąży
Zdrowy tryb życia, relaks…

 

Co się dzieje z dzieckiem w 15 tygodniu ciąży
Jeśli chodzi o rosnące i rozwijające się dziecko warto wiedzieć, że w tym okresie przybiera ono najdynamiczniej na wadze (stąd ten rosnący brzuch u mamy). Zmienia się również wygląd płodu – czy wszystkie mamy wiedza, że maleńkie uszy, które wędrują z szyi na główkę, właśnie w tym czasie docierają na właściwe im miejsce? Na twarz trafiają także oczy (przesuwają się z jej boków). Skóra maluszka jest bardzo cienka, niemal przezroczysta, pojawia się na niej tzw. lanugo, czyli meszek płodowy. Dziecko zaczyna coraz śmielej poczynać sobie jeśli chodzi o ruchy rączek i nóżek, a ssąc kciuk uczy się odruchu ssania, dzięki któremu będzie odżywiać się po narodzinach. Pamiętajmy – czteromiesięczny płód odczuwa nastroje mamy, warto zatem zadbać o komfort psychiczny i relaks.

15 tydzień info
15 tydzień – to warto wiedzieć

 

Kalendarz ciąży, mądre opracowania i porady ekspertów oraz innych mam to bardzo cenna wiedza dla przyszłych mam.

Zdjęcia: .swiadomemacierzynstwo.com, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.