Halloween – amerykańskie święto z… Irlandii

Możemy się oburzać, że to „zachodnie” zwyczaje, niemniej jednak Halloween i zabawy związane z tym świętem, na dobre przyjęły się również w Polsce. Oczywiście nie z takim rozmachem jak chociażby w Stanach Zjednoczonych, ale wiele osób dużo wcześniej szykuje „straszne” stroje na tę okazję.

Skąd wywodzi się Halloween

Wbrew pozorom Halloween to wcale nie amerykańskie święto, choć w Stanach Zjednoczonych halloweenowy biznes przynosi największe zyski. Tradycja wywodzi się z Wysp Brytyjskich, ze starych celtyckich obrzędów, z wiary w życie po śmierci i wędrówkę duchów. Święto zamykające okres jesieni i rozpoczynające trudną dla wielu ludzi zimę, miało symbolizować ostateczny rozrachunek między światem żywych i umarłych. Było pożegnaniem duchów osób zmarłych w kończącym się roku. Celtowie palili ogniska, zostawiali duchom pożywienie, odprawiali specjalne rytuały. Uważa się, że słynna dynia na Halloween wywodzi się ze zwyczaju, zgodnie z którym wydrążona dynia ze światełkiem w środku oznaczała błędne ogniki – dusze zmarłych.

 

dynia
Halloween to wcale nie „amerykańskie święto”

 

Halloween na świecie

Oczywiście było to święto uznane za pogańskie i w czasach angielskiego protestantyzmu (reformacja) obchody zaczęły zanikać, jedynie w Irlandii (szczególnie na wsiach) nadal kultywowano dawną tradycję. Wraz z falą emigracji w połowie XIX wieku barwne i tajemnicze obrzędy trafiły na bardzo podatny grunt w Stanach Zjednoczonych. Już na początku XX wieku (1920r.) w amerykańskim mieście Anoka odbyła się pierwsza parada ku czci Halloween. Zapewne właśnie dlatego to miasto uznano w 1937r. za światową stolicę tego święta. Zachodnia Europa poznała Halloween w II połowie XX wieku, a pod koniec ubiegłego stulecia zwyczaje poznali mieszkańcy Europy wschodniej. Obecnie Halloween najhuczniej świętuje się w Stanach Zjednoczonych, a także w Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Pierwsze wzmianki o Halloween w Polsce to lata 90-te XX wieku.

 

cukierek
Cukierek albo psikus!

Halloween – zwyczaje i symbole

Najbardziej znanym symbole Halloween jest oczywiście dynia, a konkretnie „straszny” lampion z wyszczerzonymi zębami. Taka dyniowa lampa to Jack-0;-lantem, czyli wydrążona dynia ze świecą  środku. Dziś wielbiciele Halloween prześcigają się w pomysłowo powycinanych dyniach, inspirowanych najstraszniejszymi motywami – czaszek, duchów, nietoperzy, czarownic itp. Najpopularniejszą zabawą jest z kolei „cukierek albo psikus” (trick or treat), w której dzieci zbierają cukierki w domach w najbliższej okolicy. Kto nie zechce poczęstować ich cukierkiem otrzymuje w zamian psikusa. W Halloween ogromną popularnością cieszą się też tzw. Scary Farm, czyli miejsca zaaranżowane w scenerii rodem z horrorów, strasznych opowieści. Inspiracją są często klasyki, takie jak Nosferatu, Drakula, Frankenstein, Koszmar z ulicy Wiązów czy Mumia. Najważniejsze jest oczywiście przebieranie się, co chętnie czynią i dzieci i dorośli. W Stanach Zjednoczonych prym wiodą największe gwiazdy, których stroje na Halloween naprawdę zapierają dech.

 

psy
Na Halloween przebierają się wszyscy 🙂

 

 

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.