Fotografia portretowa – wiedza, umiejętności i empatia

Zdjęcia na pamiątkę, artystyczne, komercyjne zawsze są zapisem chwili, emocji, zatrzymują w kadrze czas. Dlatego na pewno warto robić je „z głową”, jak najlepiej, szczególnie, kiedy obiektem jest człowiek. Fotografia portretowa należy do najbardziej interesujących wyzwań – praca z modelem czy modelką bywa trudna, ale też wyjątkowo satysfakcjonująca.

Fotografia portretowa nie jedno ma imię…

Dziś każdy kto chce robić naprawdę dobre zdjęcia może doskonalić swoje umiejętności i zdobywać wiedzę, dzięki warsztatom, kursom np. poświęconym fotografii portretowej. Wbrew pozorom jest to bardzo szeroka i zróżnicowana dziedzina, wykraczająca daleko poza standardowe rozumienie, czyli np. zdjęcie do dokumentów. Już same ujęcia w jakich można prezentować fotografowane osoby, zapewniają ogromne możliwości. Mamy przecież bliski portret, czyli zdjęcie twarzy, szyi i dekoltu, tzw. amerykański kadr – zdjęcie powyżej kolan, portret całej sylwetki, a także grupy osób. Portretować można w studiu, w plenerze, podczas imprez, eventów, reportażowo, artystycznie. Odrębną dziedziną jest fotografia portretowa korporacyjna, biznesowa.

twarz
Portret artystyczny – robi wrażenie…

 

męzczyzna
Biznesowe, profesjonalne kadry…

 

plener
Efektowny portret w plenerze

Technicznie i z empatią

Zdjęcia portretowe to wyzwanie również dlatego, że trzeba do nich podejść technicznie, wiedzieć po jaki sięgnąć obiektyw i jak oświetlić modela. Z drugiej strony fotograf pracuje z człowiekiem. Nie zawsze z profesjonalnym modelem czy modelką. Często robi zdjęcia „amatorom”, osobom, które bywają spięte, onieśmielone. Nie lada przygodą jest też fotografowanie małych dzieci. Do każdego trzeba znaleźć odpowiednią drogę, klucz i pokazać na zdjęciu to, co najważniejsze.

dzeci
Grupa dzieci to również fotografia portretowa

 

zdjęcie
Warto uczyć się fotografowania od najlepszych

 

warsztaty
Warsztaty to świetna okazja do zdobywania doświadczeń

 

Doskonałym sposobem na zdobycie wiedzy, kompetencji i doświadczenia są warsztaty fotografii portretowej organizowane przez Akademię Nikona.

Zdjęcia: akademianikona.pl, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.