Zdjęcia na pamiątkę, artystyczne, komercyjne zawsze są zapisem chwili, emocji, zatrzymują w kadrze czas. Dlatego na pewno warto robić je „z głową”, jak najlepiej, szczególnie, kiedy obiektem jest człowiek. Fotografia portretowa należy do najbardziej interesujących wyzwań – praca z modelem czy modelką bywa trudna, ale też wyjątkowo satysfakcjonująca.
Fotografia portretowa nie jedno ma imię…
Dziś każdy kto chce robić naprawdę dobre zdjęcia może doskonalić swoje umiejętności i zdobywać wiedzę, dzięki warsztatom, kursom np. poświęconym fotografii portretowej. Wbrew pozorom jest to bardzo szeroka i zróżnicowana dziedzina, wykraczająca daleko poza standardowe rozumienie, czyli np. zdjęcie do dokumentów. Już same ujęcia w jakich można prezentować fotografowane osoby, zapewniają ogromne możliwości. Mamy przecież bliski portret, czyli zdjęcie twarzy, szyi i dekoltu, tzw. amerykański kadr – zdjęcie powyżej kolan, portret całej sylwetki, a także grupy osób. Portretować można w studiu, w plenerze, podczas imprez, eventów, reportażowo, artystycznie. Odrębną dziedziną jest fotografia portretowa korporacyjna, biznesowa.



Technicznie i z empatią
Zdjęcia portretowe to wyzwanie również dlatego, że trzeba do nich podejść technicznie, wiedzieć po jaki sięgnąć obiektyw i jak oświetlić modela. Z drugiej strony fotograf pracuje z człowiekiem. Nie zawsze z profesjonalnym modelem czy modelką. Często robi zdjęcia „amatorom”, osobom, które bywają spięte, onieśmielone. Nie lada przygodą jest też fotografowanie małych dzieci. Do każdego trzeba znaleźć odpowiednią drogę, klucz i pokazać na zdjęciu to, co najważniejsze.



Doskonałym sposobem na zdobycie wiedzy, kompetencji i doświadczenia są warsztaty fotografii portretowej organizowane przez Akademię Nikona.
Zdjęcia: akademianikona.pl, pixabay.com