Fosfolipidy i ich dobroczynny wpływ na wątrobę

Nasz organizm to skomplikowany system, w którym wszystkie elementy mają swoje ważne funkcje. Wątrobę nazywa się wielkim laboratorium odpowiedzialnym za większość istotnych procesów życiowych. Niestety wciąż narażamy ją na szkodliwe działanie czynników środowiskowych, złą dietę czy wpływ używek albo niektórych leków. Tym bardziej warto wiedzieć, jak dbać o tak ważny narząd i jak ważne w procesach regeneracji są tzw. fosfolipidy.

Co trzeba wiedzieć o fosfolipidach?

Szereg istotnych informacji na temat fosfolipidów i ich funkcji, znaczenia oraz źródeł znajdziemy tutaj. Warto na pewno wiedzieć, że stanowią główny składnik błon biologicznych, w największej ilości występują właśnie w wątrobie, a także w tkance nerwowej i w komórkach krwi. Prawidłowy poziom fosfolipidów jest niezbędny dla działania układu nerwowego, mózgu. Odpowiednia podaż fosfolipidów pomaga także w ewentualnej regeneracji wątroby.

wątroba
Fosfolipidy są niezbędne dla działania i regeneracji wątroby

 

Fosfolipidy – funkcje, wpływ na działanie organizmu

Jako niezbędny składnik błon komórkowych mają wpływ na ich elastyczność i płynność, jak również przepuszczalność. Dla prawidłowego funkcjonowania błon komórkowych oznacza to, że filtrują składniki, przepuszczając do wewnątrz tylko te, które są potrzebne, a zatrzymują zagrażające, zbędne. Nic więc dziwnego, że zaburzenia (niedobory) ilości fosfolipidów mogą doprowadzić do nieprawidłowości i problemów w działaniu zarówno konkretnych komórek, jak i całego systemu, jakim jest nasz organizm.

danie
Źródłem fosfolipidów może być odpowiednia dieta

 

Fosfolipidy – funkcje ochronne, regeneracyjne dla wątroby

Hepatocyty, czyli komórki wątrobowe, w większości składają się z fosfolipidów, z czego przeważającą część stanowi fosfatydylocholina, bez której narząd ten nie może działać. Zdolność podziału hepatocytów, niezbędna dla regeneracji wątroby, wynika właśnie z obecności fosfolipidów.

Na tym nie koniec, jeśli chodzi o funkcje fosfolipidów, którym zawdzięczamy też detoksykującą rolę wątroby. Pamiętajmy jednak o tym, że zbyt wysoki poziom toksyn (używki, zła dieta, leki, zatrucia) doprowadza do spadku poziomu fosfolipidów, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich z zewnątrz (odpowiednie pożywienie, suplementacja, leki na wątrobę). Podawanie fosfolipidów jest także niezbędne w leczeniu i hamowaniu procesów zapalnych wątroby.

hepatil
Suplementacja – zapewnia odpowiednią dawkę fosfolipidów

 

Jak zapewnić wątrobie odpowiedni poziom fosfolipidów?

Oczywiście bardzo istotne są działania profilaktyczne chroniące wątrobę i naturalnie występujące komórki. Należy zatem zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę, zapewnić sobie odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Natomiast unikamy używek (alkohol, nikotyna, narkotyki), zachowujemy ostrożność przy stosowaniu niektórych leków.

Bardzo ważne jest też egzogenne dostarczanie cennych fosfolipidów. Optymalna dawka wynosi 1800 mg na dobę, przy czym musi ona zawierać tak ważną dla wątroby fosfatydylocholinę, którą znajdziemy m.in. w żółtkach jaj, nasionach soi, wątrobie czy owocach morza. Jeśli sama dieta nie zaspokaja zapotrzebowania na fosfolipidy, niezbędna jest suplementacja np. preparatami Hepatil.

Zdjęcia: hepatil.com, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.