Ford Transit – co to za samochód i jakie są jego możliwości?

Ford to znana marka motoryzacyjna, której kierowcy zawdzięczają komfortową i bezpieczną jazdę. Producent posiada w swojej ofercie modele aut osobowych, rodzinnych, sportowych, ale również dostawczych. Wśród tych ostatnich sporym zainteresowaniem cieszy się Ford Transit łączący w sobie najważniejsze funkcje nowoczesnego dostawczaka i wygodę znaną, chociażby z modeli osobowych. Oto jego specyfika oraz wykaz możliwości, jakie oferuje.

Fort Transit – co to za auto?

Uznawany jest on za jeden z najlepiej sprzedających się na obszarze Europy małych samochodów dostawczych. Obecnie zajmuje drugą pozycję na liście najczęściej rejestrowanych pojazdów tego typu. Dostępny jest w kilku wersjach: od minibusów, przez furgony, vany po kombi. Na rynku istnieje od 1953 roku, co pozwala przypisać mu miano jednego z najdłużej produkowanych przez markę. Kilkukrotnie otrzymał różnego rodzaju wyróżnienia, w tym aż dwa razy nagrodę Van of The Year: raz w 2001 roku, a później w 2007. Obecnie w sprzedaży dostępna jest już jego siódma odsłona.

Jakie możliwości daje ten pojazd?

Tym, co już od pierwszej generacji wzbudzało największe zainteresowanie  kierowców, był fakt, iż model ten  oferował nie tylko wyjątkowo dużą przestrzeń ładunkową, co znajdowało swoje praktyczne odzwierciedlenie. Jednorazowo można nim przewieźć naprawdę spory ciężar. Został on również tak zaprojektowany, aby prowadził się lekko oraz zapewniał wygodę samochodu osobowego. Pojazd wyposażony został w ciekawe praktyczne rozwiązania, które powodują, że nawet najdłuższa i najbardziej wymagająca trasa, staje się niemal przyjemnością.

Transit – specyfikacje najpopularniejszego dostawczaka w Europie

Te dostawcze vany świetnie odnajdują się w każdych warunkach, bez względu na długość trasy, jaką mają do pokonania. Za każdym razem oferują kierującym taki sam komfort podróży i poziom bezpieczeństwa. Możliwe jest to dzięki rozwiązaniom, które postanowił zastosować ich producent. Oto najważniejsze z nich.

Wnętrze

Kierowcy aut służących do przewozu ładunku są przyzwyczajeni do dość „surowych” i ubogich wnętrz. Transit przełamuje ten stereotyp, oddając użytkownikowi kabinę z licznymi udogodnieniami. Składają się na nie m.in.:

 • profilowane regulowane fotele – zapewniające wygodę nawet w czasie długich tras; dostępne są też modele z podgrzewanymi siedziskami;
 • praktyczne schowki – jak na przykład szuflada pod siedzeniem czy miejsce na ustawienie laptopa;
 • gniazda 12 V oraz USB.

Na uwagę zasługują tu również wysokiej jakości materiały, dzięki czemu ma się uczucie elegancji i nowoczesności. W takich warunkach podróż z ładunkiem staje się jeszcze przyjemniejsza.

Ułatwienia w trakcie podroży

Jazda samochodem zawierającym obciążenie w postaci ładunku, zdecydowanie nie należy do najprostszych. Ford stanął na wysokości zadania i postanowił ułatwić pracę kierowcom. W jaki sposób? Wdrażając różne technologiczne rozwiązania, takie jak:

 • inteligentny napęd na wszystkie koła (AWD) – mechanizm powoduje idealne dopasowanie ilości momentu obrotowego do rozpoznanego rodzaju podłoża;
 • system kontroli obciążenia pojazdu (LAC) współpracujący ściśle z układem ESP – tym sposobem nawet maksymalnie załadowany samochód zawsze pozostaje stabilny, a ryzyko jego wywrócenia spada praktycznie do zera;
 • wbudowane kamery i czujniki parkowania – to narzędzia ułatwiające wykonanie nawet bardziej złożonych manewrów;
 • układ ułatwiający ruszanie na wzniesieniach (HSA) – Ford przewidział tego typu utrudnienia na trasie i wyposażył swoje pojazdy w mechanizm, dzięki któremu nie istnieje obawa, że obładowane nieoczekiwanie stoczą się podczas ruszania; pozwala on na zachowanie podwyższonego ciśnienia w układzie hamulcowym;
 • nowoczesne wycieraczki – posiadające czujnik deszczu;
 • podgrzewana przednia szyba Quickclear – ułatwiająca walkę z zamarzającym śniegiem oraz lodem.

Jak możemy przeczytać na przykład na tej stronie producent wdrożył nie tylko praktyczne rozwiązania czyniące prowadzenie pojazdu łatwiejszym. Zatroszczył się również o uprzyjemnienie samej podróży, wyposażają go w nowoczesny system SYNC3. To mulitnarzędzie, które służy do:

 • wytyczania trasy;
 • bezpiecznych rozmów telefonicznych;
 • relaksu poprzez słuchanie ulubionej muzyki;
 • wezwania pomocy w nagłym wypadku.

Wszystkie opcje dostępne są na czytelnym ośmiocalowym ekranie dotykowym. System jest kompatybilny zarówno z Androidem, jak i urządzeniami marki Apple.

Szczególne usprawnienia przy jeździe nocą

Kierowcy aut dostawczych niejednokrotnie zmuszeni są do pracy również w godzinach nocnych. Producent wprowadził więc kilka usprawnień, aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo. Jest to m.in. system doświetlający zakręty, który reaguje na ruch kierunkowskazu.  W pojeździe wykorzystano też system automatycznego sterowania światłami drogowymi Auto High Beam. Dba on o dopasowanie mocy oświetlenia do panujących warunków. Wykrywa pojazdy nadjeżdżające lub jadące obok i w razie potrzeby uruchamia światła mijania, a następnie przełącza je na długie. Ponadto Transity posiadają też czujniki, które wykrywają słabnące światło i automatycznie uruchamiają reflektory.

Bezpieczeństwo – poziom Master

Ważną misją marki jest tworzenie pojazdów wyjątkowo bezpiecznych. Stąd też nie powinien dziwić fakt, iż Transit jest wręcz naszpikowany narzędziami, które podnoszą ten element jazdy naprawdę wysoki poziom. Wśród elementów zastosowanych w tym celu warto wymienić chociażby:

 • system rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition) – dzięki niemu kierujący nie przegapi żadnego ostrzeżenia i uniknie tym samym ryzyka otrzymania mandatu; informacja wyświetla się na desce rozdzielczej w postaci odpowiadającego mu symbolu;
 • system zapobiegający kolizjom Pre-Collision Assist – to niezwykle inteligentne narzędzie samo kontroluje poziom zmęczenia kierującego; informacja wyświetlana jest na podstawie badania stopnia jego koncentracji.

Poza tym producent wyposażył swoje dostawczaki w przydatny mechanizm ostrzegania o zjechaniu z pasa ruchu, układ wspomagania hamowania awaryjnego. Ciekawą opcję stanowi też adaptacyjny tempomat służący do monitorowania otoczenia i sytuacji drogowej przed autem oraz kontrolowania jego prędkości.

Praktyczna przestrzeń ładunkowa

Nie tylko bezpieczeństwo jest mocną stroną marki. Dba ona także o praktyczne aspekty swoich projektów. Najważniejsze z nich dotyczą przewożenia ładunku. W pojazdach tych znalazły się takie udogodnienia jak: szeroki stopień ułatwiający obsługę towaru, uchwyty mocujące go na miejscu czy oświetlenie LED. Transit posiada też praktyczne przesuwane szerokie drzwi boczne oraz dwuskrzydłowe tylne. Ważną kwestię stanowi tu również zastosowany materiał podłogowy.  Jest to łatwa w czyszczeniu wykładzina o takich dodatkowych właściwościach, jak wyjątkowa wytrzymałość oraz redukcja hałas. Wnętrze przestrzeni ładunkowej można też w prosty sposób szybko odświeżyć. Wystarczy użyć wody lub odkurzacza.

Inne zalety dostawczaków od Forda

Transit został pomyślany również tak, by jego koszta eksploatacyjne stanowiły jeden z wielu jego walorów. Aby tak się stało producent sięgnął po nowoczesny silnik TDCi Ford EcoBlue. Te jednostki napędowe wyróżnia duża wydajność i niskie zużycie paliwa. Dostępne są w trzech wersjach:  105 KM / 360 NM, 130 KM / 385 NM oraz 170 KM / 405 NM, co pozwala przyszłemu właścicielowi dokonać najlepszego wyboru pod kątem realizowanych przez jego firmę zleceń. Na uwagę zasługuje też przydatna opcja START – STOP, dzięki której spada ilość wykorzystywanego paliwa. Poza tym w modelach instalowany jest specjalny zbiornik zawierający AdBlue (płyn na bazie mocznika i wody). Jest on pomocny w rozkładzie zanieczyszczeń ze spalin na azot i wodę.

***

Po tej krótkiej prezentacji dostawczaka ze stajni Forda nie trudno odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z pojazdem doskonałym. Można mu przypisać dużą funkcjonalność, łatwość w prowadzeniu, ekonomiczność, ale i wysoką niezawodność. Jeśli dodać wygodę, o jaką zadbał producent oraz kwestie bezpieczeństwa, którym poświęcił sporo miejsca i uwagi, można śmiało nazwać go „królem” samochodów dostawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.