Farbowanie włosów w domu nie jest takie trudne

Zacznę od tego, że cenię sobie profesjonalną koloryzację w salonie fryzjerskim. Niemniej jednak zdarza mi się dość często domowe farbowanie włosów, które jest po prostu bardziej ekonomiczne i mogę sięgnąć po farbę w dowolnej chwili, kiedy mam czas. Zanim jednak przystąpi się do mniej lub bardziej radyklanej zmiany koloru, warto poznać istotne zasady domowej koloryzacji… żeby nie było przykrych i jakże trwałych niespodzianek.

Najważniejszy jest oczywiście wybór odpowiedniego preparatu do koloryzacji. Trzeba również wiedzieć jak nakładać farbę. Nierównomiernie ufarbowane włosy czy też źle dobrany kolor to efekt trudny do usunięcia, a przecież włosy to jeden z atutów kobiecej urody.

Dobry wybór

Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni produkt, chodzi tu zarówno o odcień, jak i rodzaj farby pod względem trwałości koloru. Zdecydowanie odradza się radykalną metamorfozę w domowym zaciszu, jest ona ryzykowane nawet w salonie fryzjerskim. Pozostajemy przy zmianie o 2-3 odcienie w stosunku do naturalnej barwy. Kolejny aspekt to formuła farby – czy będzie to chwilowa odmiana, wówczas sięga się np. po szamponetki czy pianki koloryzujące, które zmywają się po kilku myciach. Krok dalej to szampony i kremy koloryzujące, które na włosach przetrwają ok. 6-8 tygodni, czyli +/- 28 myć. Najbardziej radykalną i permanentną zmianę zapewniają farby trwałe, których pigmenty wnikają w strukturę włosów.

grzywka
Radykalne zmiany zostawmy profesjonalistom

 

Zanim przystąpimy do dzieła

Przed farbowaniem należy także przygotować włosy na ingerencję preparatu. Warto zregenerować włosy suche i zniszczone, co pozwoli na równomierną koloryzację. Należałoby zrezygnować z najbardziej trwałego farbowania na rzecz kremu czy szamponu, jeśli włosy są bardzo zniszczone. Przed planowaną koloryzacją zaleca się przeprowadzenie testu uczuleniowego nakładając farbę na niewielki fragment skóry. Dla ochrony skóry głowy i włosów nie należy również myć ich ok. 2-3 dni przed farbowaniem.

farbowanie
Farbę nakładamy szybko i dokładnie

 

W trakcie…

Pamiętajmy o tym, że gotową farbę należy wykorzystać od razu i nakładać ją dość sprawnie i szybko, z uwagi na reakcje chemiczne. Przy długich lub bardzo gęstych włosach warto mieć dwa opakowania produktu, ale nie zostawiamy jego resztek „na później”. Pokrytych farbą włosów nie należy niczym okrywać i nagrzewać, bardzo ważne jest tez pilnowanie czasu koloryzacji zalecanego przez producenta.

długie włosy
Przy długich włosach przygotuj dwa opakowania farby

Po koloryzacji

Najważniejsze aspekty pielęgnacji włosów farbowanych to utrzymanie koloru oraz ich regeneracja i nawilżanie. Stosujemy zatem szampony, odżywki i maski, które domykają łuski, zapobiegają wypłukiwaniu koloru. Warto też zafundować sobie dobrą maskę na włosy, która odżywi je, odbuduje, nawilży i zapewni blask oraz barierę ochronną.

Zdjęcia – pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.