Dobry materac, czyli czego nie może zabraknąć w sypialni

materac, kobieta

Nie trzeba nikogo przekonywać, że sen to zdrowie. By się dobrze wyspać, należy odpowiednio przygotować przestrzeń do spania. Musi być przytulna, funkcjonalna i praktyczna. Jak uzyskać taki efekt? Oto kilka pomysłów.

Materac – sen to podstawa

Sen ma kolosalne znaczenie dla układu nerwowego, zwłaszcza dla efektywnego funkcjonowania mózgu i procesu zapamiętywania czy koncentracji. Osoby niewyspane nie mają siły do działania, są apatyczne i podenerwowane. Ponadto niedobory snu przyczyniają się do otyłości, depresji, stanów lękowych, obniżają libido. Trzeba też wiedzieć, że osoby z długotrwałymi problemami ze snem mają upośledzony system immunologiczny, w którym dochodzi do zaburzenia produkcji białych krwinek, odpowiedzialnych za zwalczanie wirusów, bakterii i nowotworów. Warto, więc zadbać o zdrowy sen.

Od czego zacząć urządzanie sypialni?

materac i pościel

Honorowe miejsce w każdej sypialni zajmuje łóżko. Powinno być solidne i wykonane z naturalnych surowców. Najważniejszym jego elementem jest materac. To on stanowi o wygodzie, ponieważ podpiera nasze ciało podczas snu. Najlepiej wybrać go z najwyższej klasy modeli, które dbają o zdrowy kręgosłup. Dzięki odpowiednio dobranemu materacowi, budzimy wypoczęci i nie mamy żadnych dolegliwości bólowych w okolicy karku czy pleców.

Kolejnym czynnikiem wpływających na zdrowy sen jest pościel. Tu także należy zatroszczyć się o dobór twardości poduszki i grubości kołdry. Całości dopełnią bawełniane poszewki w stonowanych kolorach i równo rozłożone prześcieradło, najlepiej z gumką, która zabezpiecza przed ściąganiem. Ciepły pled lub koc przyda się na jesienne drzemki.

Dodatki – czyli diabeł tkwi w szczegółach

Lepiej się śpi w zaciemnionych pomieszczeniach, dlatego zamontowanie rolet lub zawieszenie zasłon odbijających światło to bardzo dobry pomysł. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie sypialni. Oprócz tego sufitowego, przyda się klimatyczna lampka przy łóżku, dająca dyskretne światło. Jeśli ktoś lubi czytać przed snem, musi zamontować specjalne światło na wezgłowiu łóżka. Stoliczek nocny to kolejny mebel przydatny w sypialni. Możemy trzymać w nim drobiazgi, postawić szklankę wody, budzik, zdjęcia najbliższych lub po prostu odłożyć smartfona. Na podłodze przy łóżku powinny znaleźć się małe, miękkie dywaniki. Dzięki nim sypialnia będzie przytulna, a poranne wstawanie „milsze w dotyku”. Dodatkowym meblem może być komoda z szufladami – w niej będziemy trzymać bieliznę nocną, ręczniki, dodatkowe komplety pościeli. Nad komodą możemy umieścić lustro, które powiększy optycznie wnętrze.

Kwiaty do sypialni

Wbrew utartym opiniom, jest to jeden z lepszych pomysłów. Istnieją bowiem rośliny z odwrotną fotosyntezą – nocą wytwarzają tlen, pochłaniając szkodliwy dwutlenek węgla, a także dym papierosowy, szkodliwe związki farb lub lakierów. Można postawić jeden duży okaz w kącie pomieszczenia, a dwa małe na parapecie. Do roślin rekomendowanych w sypialni należą: aloes, kaktus bożonarodzeniowy i wielkanocny, sansewieria z Gwinei potocznie zwana „językiem teściowej”oraz storczyki. Naturalna zieleń zawsze doda świeżości i atrakcyjności wnętrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.