Dobre rady i sprawdzony krem na odparzenia

Jakie to miłe uczucie, kiedy można doradzić z pozycji mamy doświadczonej, pomocnej i skutecznej. I nie chodzi tu wcale o podbudowanie ego czy większą pewność siebie. Dobre rady w takiej sytuacji to przede wszystkim satysfakcja, jaką daje uśmiech, zarówno na twarzy młodej mamy, jak i uroczego niemowlęcia. Tym razem udało mi się uspokoić stres wywołany przez podrażnioną skórę pod pieluszką. Poleciłam też sprawdzony sposób i dobry krem na odparzenia.

mama i dziecko
Podrażnienie związane z odparzeniem skóry może wystraszyć mamę

Odparzona pupa – typowy niemowlęcy problem
Jak się okazuje z opieką nad niemowlęciem jest jak z jazdą na rowerze – to się wie, zapamiętuje i umie już na zawsze. Dlatego podczas wizyty u młodych rodziców chętnie podzieliłam się swoimi doświadczeniami w zakresie pielęgnacji delikatnej skóry małego dziecka, która jest szczególnie wrażliwa właśnie w newralgicznym, pieluszkowym obszarze.
Nie da się ukryć, że podrażnienie związane z odparzeniem skóry może wystraszyć świeżo upieczoną mamę. Pojawiają się bowiem zaczerwienienia (często dość rozległe), skóra wygląda na opuchniętą, a najgorsze jest to, że maluszek jest przy tym bardzo niespokojny, kapryśny i płaczliwy. Nic dziwnego – taka odparzona, niemowlęca pupa najzwyczajniej w świecie szczypie, piecze, czyli wywołuje duży dyskomfort u malutkiego dziecka.

pupa
Delikatna skóra dziecka jest narażona na odparzenia

Jak powstają odparzenia u małego dziecka
Skoro jest objaw – odparzenie, musi być też przyczyna. Najczęściej taki stan wywołany jest dłuższym kontaktem z mokrą pieluchą albo ubrankiem. Oczywiście chodzi tu o odparzenie spowodowane substancjami zawartymi w moczu niemowlęcia – to właśnie one tak silnie podrażniają skórę dziecka. Musimy pamiętać, że jest ona na tym etapie prawie bezbronna jeśli chodzi o działanie czynników drażniących. Ponadto pieluszka może przecież zawierać nie tylko mocz… A jeśli dodamy do tego, fakt, że może przesuwać się i ocierać delikatną skórę maluszka – problem gotowy! Niestety jest to sytuacja dość powszechna i praktycznie nie da się jej uniknąć. Na ogół wystarczy nawet krótki czas spędzony w takim mokrym „pampersie” i już na małej pupie pojawia się wysypka, która daje się dziecku (i rodzicom) we znaki.

bepanthen
Maść Ochronna Bepanthen – skuteczna również na odparzenia

Leczymy i zapobiegamy
Jest objaw, jest przyczyna musi być też być metoda na wyleczenie podrażnionej skóry oraz sprawdzone działania profilaktyczne. Zacznijmy od tego jak zapobiegać, czyli jak minimalizować prawdopodobieństwo podrażnienia skóry pod pieluszką. Jak się okazuje pewne sprawdzone środki i sposoby są zawsze skuteczne i polecane. Kiedy moja córeczka była malutka używałam kosmetyków Bepanthen, które również dzisiejszym mamom pomagają skutecznie pielęgnować skórę dziecka. Mało tego, na stronie producenta kremu na odparzenia znalazłam przystępne kompendium wiedzy na ten temat i te informacje są również jak najbardziej aktualne i sprawdzone przez wiele mam.

 

 

Poznajmy zatem sposoby na ochronę skóry dziecka:
1. Należy regularnie zmieniać pieluszki, co najmniej raz na 2 godziny i na pewno za każdym razem kiedy dziecko się wypróżni.
2. Przy zmianie pieluszki należy dokładnie umyć pupę niemowlęcia, nie zawsze wystarczy przetarcie nasączonymi chusteczkami.
3. Zapewniamy jak najczęściej dostęp powietrza do skóry dziecka, czyli tzw. wietrzenie, kiedy maluszek może pofikać gołymi nóżkami i leżeć z gołą pupą. Pamiętajmy też o tym, że ubrania dziecka powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin.
4. Przy wszelkich zmianach i nowościach w diecie pieluszki należy zmieniać częściej, ponieważ zmienia się skład tego co maluszek wydala.
5. I wreszcie – stosujemy sprawdzony preparat do pielęgnacji, taki jak Bepanthen Baby EXTRA Maść Ochronna. Z jednej strony przywraca skórze barierę ochronną, zaś w przypadku podrażnień działa jak skuteczny krem na odparzenia, który koi, łagodzi i leczy.

Zdjęcia: bepanthen.pl,shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.