Dobre rady – jak opiekować się szczeniakiem

Jak ten czas leci… Fafik, którego w ubiegłym roku adoptowaliśmy ze schroniska, skończył rok. A już niedługo będzie również obchodził rocznicę przybycia do naszego domu. Oczywiście jak na psiego młodzieńca przystało miewał czasem zwariowane pomysły, ma też na koncie kilka obgryzionych gazet i jedną zniszczoną parę pantofli. Niemniej jednak decyzja o przyjęciu pieska jest jedną z najlepszych, jaką podjęliśmy wspólnie jako rodzina. Dzięki zdobytym doświadczeniom możemy dziś pomóc sąsiadom – doradzić jak opiekować się szczeniakiem. Najbardziej jednak cieszy nas to, że za naszą namową zdecydowali się na psią sierotkę ze schroniska.

rodzina i pies
Odpowiedzialność i radość

Odpowiedzialna opieka nad szczeniakiem
Przyjaźń z psem to jedno z najwspanialszych doświadczeń. Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że to nie seria ujęć z radosnego klipu czy kina familijnego. To również sporo obowiązków i duża odpowiedzialność. Wiemy coś o tym – nie tak dawno przygotowywaliśmy dom na przyjęcie małego pieska i opiekowaliśmy się szczeniakiem. Nasz Fafik jest małym pieskiem, a zatem szybciej osiąga dorosłość i… mądrzeje (około 1 roku życia). Pamiętajmy jednak, że duże rasy, np. radosne labradory, pozostają szczeniaczkami nawet przez pierwsze dwa lata.
Ale wracajmy do tematu – jak opiekować się szczeniakiem – takiej pomocy i wskazówek oczekiwali od nas sąsiedzi. Oczywiście najbardziej zaangażowana i chętna do pomocy jest nasza córka. Muszę przyznać, że ma sporo wiedzy i bardzo odpowiedzialnie podchodzi do tematu. Podpierając się artykułem o opiece nad szczeniakiem, który również dla nas był pomocny, urządziła małą pogadankę dla sąsiadów. Z przyjemnością donoszę, że sąsiedzi byli oczarowani i pod wrażeniem wiedzy oraz podejścia.

pies śpi
Mały śpioch musi mieć swoje miejsce

Własny, psi kącik
W oparciu o porady znalezione na stronie producenta karmy Purina można wyszczególnić najistotniejsze czynniki, dzięki którym przygotujemy dom na pojawienie się w nim czworonożnego przyjaciela. Otóż szczeniak musi mieć swoje miejsce. Doradza się, aby było to miejsce zaciszne, przytulne, zdecydowanie nie na środku pokoju, w miejscu, w którym ciągle ktoś będzie się kręcił nad głową małego czworonoga. W legowisku czy koszyku warto umieścić kocyk, który szybko stanie się psim ulubieńcem. Taki kocyk zapewni pieskowi poczucie bezpieczeństwa również poza domem, w sytuacjach stresujących (np. wyjazd na urlop czy wizyta u weterynarza).

pies je
Jedzenie to istotna część psiego planu dnia

Psie menu i jadalnia
Kolejny ważny aspekt to psia stołówka, regularne karmienie oraz miska z wodą. Pamiętajmy o tym, że szczenię je dużo, chętnie i najlepiej cały dzień. Oczywiście nie możemy mu na to pozwolić, dlatego bardzo ważne jest wyznaczenie stałych godzin dla pieskich posiłków. Podobnie jak w przypadku psiego legowiska, również psia stołówka musi mieć swoje spokojne miejsce.
Jedzenie ma stałe pory, natomiast druga miska musi być zawsze napełniona świeżą wodą. Zwłaszcza jeśli pies je suchą karmę. Wybór karmy to odrębny, bardzo istotny temat, który najlepiej omówić z weterynarzem.

Pora na spacer!

pies na spacerze
Wygodne szelki dla malucha

A zatem psiak jest najedzony, ma swoja sypialnię i jadalnię. Pora na spacer. Do tego niezbędna jest obroża i smycz. Wybieramy je oczywiście stosownie do gabarytów, wieku oraz temperamentu psa. Małe pieski można wyprowadzać na delikatnych tekstylnych obróżkach albo szelkach, dużym warto kupić mocną, skórzaną obrożę. Smycze to szeroki wybór jeśli chodzi o długość, materiał oraz mechanizmy. Są zwykłe i automatyczne, krótkie i takie, które rozwijają się nawet do kilku metrów.

A najważniejsza w tym całym przedsięwzięciu jest piękna przyjaźń człowieka i psa. Najlepiej na wiele długich lat.

Zdjęcia: iStock, shutterstock, bauer-media.net.au, freshome.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.