Dlaczego przyszłe mamy zażywają kwas foliowy?

Wiele mówi się dziś na temat zdrowej zbilansowanej diety, a także suplementacji. Mimo wiedzy i coraz większej świadomości tego, że jesteśmy tym, co jemy, nasze codzienne menu nie zawsze zaspokaja zapotrzebowanie na witaminy czy minerały. Specyficznym, ale dobrym przykładem, może kwas foliowy, który jest szczególnie ważny dla kobiet spodziewających się dziecka oraz planujących ciążę.

ciężarna - sałatka
Nie zawsze wystarcza zbilansowana dieta

Kwas foliowy w… pigułce

Acidum folicum, czyli kwas foliowy od lat jest zażywany przez kobiety w ciąży, choć zapewne nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą, dlaczego lekarz prowadzący praktycznie od razu zaleca zastosowanie preparatów takich jak np.  kwas foliowy Folik. Przede wszystkim należy pamiętać, że kobieta, która spodziewa się dziecka ma znacznie wyższe zapotrzebowanie na kwas foliowy. Standardowa dobowa dawka to 100-180 mcg, kobiety ciężarne powinny dostarczać organizmowi ok. 400 mcg, natomiast w czasie laktacji, dopóki karmią nawet 500 mcg/24 h. Należy także pamiętać, że już planując ciążę można rozważyć suplementację kwasem foliowym Folik. Szczególnie, jeśli dieta jest uboga w produkty, które go zawierają. Są to np. drożdże, orzechy, warzywa liściaste, soja i otręby pszenne. Niestety obecnie nawet te elementy naszej diety są ubogie w kwas foliowy, ze względu na procesy produkcyjne, przetwarzanie.

brzuch
Dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka

Dlaczego kwas foliowy jest tak istotny dla kobiet w ciąży?

Wiele cennych informacji na temat kwasu foliowego znajdziemy np. w serwisie poświęconym świadomemu macierzyństwu. Mamy tu m.in. opis suplementów Folikhttp://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja. Jest też prawdziwa skarbnica wiedzy o acidum folicum oraz przydatny kalendarz ciąży. Jeśli chodzi o kwas foliowy poznajmy także jego rolę i znaczenie w organizmie:

 • bierze udział w procesach metabolicznych i podziałach komórkowych,
 • reguluje wzrost i działanie komórek,
 • korzystnie wpływa na system nerwowy, samopoczucie,
 • reguluje prace układu pokarmowego,
 • zapobiega anemii,
 • zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u płodów,
 • uczestniczy w zachowaniu kodu genetycznego,
 • pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny.
folik
Kwas foliowy Folik

A co jeśli wystąpi niedobór kwasu foliowego?

Jak łatwo się domyślić skutków jest wiele, skoro kwas foliowy ma tak różnorodne zadania. Nalezą do nich m.in.

 • zahamowanie rozbudowy komórek,
 • niski poziom czerwonych ciałek krwi (anemia megaloblastyczna),
 • przemęczenie, problemy ze snem albo nadmierna senność,
 • problemy z koncentracją, pamięcią,
 • zaburzenia trawienia, niedożywienie, biegunki,
 • brak apetytu, chudnięcie.

W przypadku ciąży najistotniejsze jest ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u płodu. Kwas foliowy korzystnie wpływa także na masę urodzeniową dziecka.

folik 1
Folik Mama 1 trymestr
folik 2
Folik Mama 2, 3 trymestr i laktacja

Jeśli chodzi o suplementację, kwas foliowy Folik to odpowiedź na potrzeby wszystkich kobiet. Mamy bowiem do wyboru standardowy preparat Folik, który będzie chronił przed niedoborami kwasu foliowego również w pierwszych dniach ciąży. Podobnie jak Folik pierwszy trymestr, chroni płód przez zagrażającymi wadami rozwojowymi cewy nerwowej. Poza odpowiednią dawką kwasu foliowego preparat na Pierwszy Trymestr zawiera także jod i kwasy nienasycone Omega-3. W ofercie jest także kwas foliowy Folik drugi, trzeci trymestr i laktacja. Dobroczynny koktajl zostaje tu uzupełniony o magnez i witaminy.

Zdjęcia: swiadomemacierzynstwo.com

 

2 thoughts on “Dlaczego przyszłe mamy zażywają kwas foliowy?

 1. Właśnie ten folik przyjmuję, zaczęłam w tym tygodniu drugi trymestr, będę brała folik do końca ciaży, tym bardziej, że ten drugi ma też w składzie i wit.D i potas i magnez 🙂

 2. W pierwszej ciąży zażywałam ten folik i teraz jestem w ciąży po raz drugi i wróciłam z tym , że teraz mam folik mama 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.