Dlaczego odczuwamy bóle miesiączkowe? Jak je leczyć?

Jeśli chodzi o tzw. sprawy kobiece należę do niezbyt licznego grona kobiet, którym bóle miesiączkowe czy też słynny PMS nieszczególnie dają się we znaki. Wśród moich przyjaciółek i w rodzinie są jednak takie przedstawicielki piękniejszej płci, dla których cykl menstruacyjny to prawdziwa udręka. Zaczyna się od uciążliwości związanych z syndromem napięcia przedmiesiączkowego, następnie jest menstruacja i często bardzo silne bóle miesiączkowe, a potem chwila ulgi i… oczekiwanie na kolejny raz.

Specyfika bólu miesiączkowego
Skoro problem dotyczy tak wielu kobiet warto przyjrzeć mu się bliżej. Ból miesiączkowy jest efektem skurczów mięśniówki macicy, która w ten sposób wydala złuszczający się nabłonek. Jest to jeden z najistotniejszych objawów tzw. ZMB, czyli zespołu bolesnego miesiączkowania. Jak się okazuje jest to dolegliwość, która dotyka większości z nas. Wśród młodych kobiet ponad 70% uskarża się na takie bóle. Odsetek dorosłych jest niższy, ale i tak znaczący – szacuje się, że dotyczy ok 30-50% badanych. Bezpośrednią przyczyną bolesnych menstruacji jest z reguły nadprodukcja prostaglandyn (hormony wywołujące skurcze macicy). Są to wówczas tzw. pierwotne bóle miesiączkowe, czyli niezwiązane z żadnym schorzeniem, zmianami klinicznymi. Warto jednak pamiętać, że bolesne miesiączki mogą również stanowić objaw poważnych schorzeń, takich jak np. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenia przydatków (bóle wtórne). Dlatego bardzo silne bóle miesiączkowe wraz z innymi niepokojącymi objawami to sygnał, że koniecznie należy wybrać się do lekarza. Szczególnie, że nawet w przypadku pierwotnego bólu jego intensywność może utrudniać albo wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

ból brzucha
Ból miesiączkowy dotyczy większości kobiet

 

Ból miesiączkowy – objawy i przyczyny
Jeśli chodzi o objawy bolesnych menstruacji są one bardzo charakterystyczne, ale mogą mieć też różnorodny charakter. Najczęściej pojawia się bolesny skurcz w dole brzucha, który może być odczuwany także w dolnych partiach kręgosłupa i w krzyżu. Pacjentki uskarżają się także na kolki, ból głowy, nudności i wymioty, zmęczenie, apatię, zawroty głowy, biegunkę. Na ogół bóle miesiączkowe trwają od kilkunastu godzin do doby. Choć zdarzają się przypadki, kiedy ból męczy nawet przez kilka dni. Jak widać objawy bolesnych menstruacji, ich przebieg oraz intensywność są różne. Tak samo jest z przyczynami, które są nadal nie do końca zbadane. Za głównych winowajców uznaje się:
• zmiany hormonalne,
• niedobory magnezu,
• braki kwasów tłuszczowych,
• niedobór witaminy B7.

ból termofor
Najczęściej pojawia się bolesny skurcz w dole brzucha

 

Jak łagodzić ból miesiączkowy
Praktycznie każda kobieta, która zmaga się z takim wyzwaniem wie, że kluczowe znaczenie ma łagodzenie dolegliwości. Warto znać domowe sposoby na bóle miesiączkowe oraz mieć pod ręką skuteczny lek rozkurczowy. Domowe metody to m.in.
• ciepłe okłady na podbrzusze,
• ciepłe kąpiele,
• unikanie stresu,
• ziołowe leki uspokajające,
• masaż i techniki relaksacyjne,
• łagodna aktywność,
• odpowiednia dieta bogata w magnez i wapń (eliminacja soli i ostrych przypraw).
W przypadku silnych dolegliwości warto sięgnąć po skuteczny lek, taki jak Buscopan czy Buscopan Forte na silne bóle miesiączkowe. To lek rozkurczowy na różnego rodzaju bóle brzucha, w tym menstruacyjne. Działa szybko (już po kwadransie) i dokładnie tam, gdzie powstaje ból – na mięśnie gładkie w jamie brzusznej.

buscopan
Stawiamy na skuteczne leki

 

buscopan forte
Buscopan dostępny również w wersji Forte…
czopki
…i w postaci czopków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: buscopan.pl, shutterstock, depositphotos.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.