Dlaczego cierpimy na bóle brzucha?

Zanim zadziałają domowe sposoby pt. termofor, ziołowa herbatka oraz sprawdzony lek rozkurczowy, nadaję się tylko do siedzenia albo leżenia. Przy tej okazji dowiedziałam się ile może być przyczyn jakże uciążliwego bólu brzucha. Łagodząc, uśmierzając comiesięczne dolegliwości poczytałam co nieco na temat dobrze mi znanego skurczowego bólu brzucha.

termofor
Stosuję różne sposoby na ból

Choć przyczyny są różne działają leki rozkurczowe
W moim przypadku jest to najczęściej ból menstruacyjny. Na pozór może się wydawać, że tego rodzaju dolegliwości niewiele mają wspólnego z bólami brzucha i leczy się je zupełnie inaczej. Tymczasem najczęściej występujący ból w podbrzuszu jest wywołany skurczami macicy, a towarzyszą mu dodatkowo skurczowe bóle jelit. A zatem skuteczne będą sposoby łagodzenia typowego bólu żołądkowo – jelitowego. Z autopsji wiem, że sprawdzają się leki spazmolityczne, takie jak np. Buscopan. Jako środek rozkurczowy łagodzi silne skurcze mięśni, czyli działa na przyczynę bólu brzucha.

Różne przyczyny i oblicza bólu brzucha

ból brzucha
Ból brzucha utrudnia normalne funkcjonowanie

Oczywiście jest to lek o znacznie szerszym zastosowaniu. Przede wszystkim zaleca się go w przypadku dolegliwości bólowych w obrębie narządów jamy brzusznej – żołądka, jelita grubego i cienkiego, a także wątroby czy trzustki. Przyczyny bólu mogą być różne, od typowych związanych z nietolerancją i alergią pokarmową lub przejedzeniem, przez różnego rodzaju schorzenia aż po bóle wywołane stresem, napięciem nerwowym. Spektrum przyczyn jest bardzo szerokie, nic więc dziwnego, że według statystyk co czwarta osoba uskarża się na bóle brzucha (badania na skalę ogólnoświatową). Zapewne ze względu na objawy związane z hormonami zdecydowanie częściej cierpią kobiety. Jest to naprawdę poważny problem, skoro szacuje się, że aż co trzeci pacjent odczuwa bóle brzucha przynajmniej raz w tygodniu.

Niewątpliwie przewlekłe dolegliwości bólowe, objawy, które nie ustępują po skutecznych, sprawdzonych lekach, to wyraźny sygnał, którego nie można lekceważyć. Uśmierzanie bólu, działanie rozkurczowe zdaje egzamin doraźnie, na dłuższą metę konieczna jest konsultacja i diagnoza lekarska.

Zdjęcia: buscopan.pl, shutterstock

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.