Decoupage – pasja, hobby, pomysł na prezent

Uroczo ozdobione serwetniki, wyjątkowe pudełeczka, deseczki i wszelkie inne cudeńka – unikatowe, bo dekorowane ręcznie, jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne. Takie są precjoza zdobione techniką decoupage, która szturmem zdobyła serce, zawładnęła dłońmi i rozgościła się na dobre w małych, domowych pracowniach rękodzieła.

Sama znam osobiście kilka dziewczyn, kobiet w różnym wieku, które z wielkim zaangażowaniem oddają się pasji dekorowania i nie żałują czasu oraz funduszy na swoje hobby. Ba! zostałam nieraz obdarowana efektami ich pracy – pudełeczkami, szkatułkami itp. Przyznam, że jestem z takich upominków bardzo zadowolona – są niepowtarzalne i takie… „od serca”.

Technika decoupage, trochę historii
Decupoage to metoda ozdabiania różnych powierzchni poprzez wtapianie motywów z serwetek, specjalnych papierów za pomocą kleju. Dzięki temu wzory są niewyczuwalne na zdobionym przedmiocie i wyglądają jak namalowane. Oczywiście stosuje się tu również inne metody dekorowania, malowanie, szablony, perełki, kleje ozdobne, postarzanie, patynowanie itp.
Według niektórych źródeł technika decoupage ma wielowiekową historię, a jej źródeł można szukać w dalekiej Syberii, gdzie w ten sposób zdobiono… groby. Z kolei w XII wieku w niemniej odległych Chinach wykorzystywano metodę do ozdabiania lampionów, okien oraz drobnych przedmiotów. Do Europy decoupage przywędrował dopiero w XVII wieku – najpierw do Włoch, a potem do innych krajów. Okazało się, że technika ta znakomicie sprawdzała się w zdobieniu mebli, które dzięki temu mogły „udawać” kosztowne chińskie wyposażenie. Na warunki domowych pracowni decoupage zaadaptowały kobiety, zdobienie stało się modnym hobby w czasach Ludwika XV. A zatem od początku była to kobieca pasja i dziedzina.

pudełko
Prawda, że piękne…?
fot: inspirello.pl

 

Jak zacząć przygodę z decoupage
No dobrze, to tyle jeśli chodzi o historię decoupage, ale czy każdy może tworzyć i jak zacząć? Pytanie jak najbardziej na miejscu, bo mam zamiar uszczęśliwić mamę takim „starterem na okoliczność Dnia Matki. Dowiedziałam się zatem co będzie potrzebne na początek – tak, żeby mieć to, co potrzebne, ale też nie inwestować wielkich pieniędzy zanim nie przekonamy się czy mamie będzie po drodze z taką formą realizowania artystycznych pasji.
Oczywiście trzeba mieć co ozdabiać – przydatne będą gotowe produkty drewniane ze sklejki, np. szkatułki, serwetniki, literki, mini komody, serduszka, obrączki na serwetki. Jeśli chodzi o materiał, który można oklejać mamy bogaty wybór: drewno, szkło, ceramika, świece, tkanina, plastik, styropian, metal, meble, ściany, wiklina itd. Niezbędne będą również podstawowe materiały, takie jak:
• klej do decoupage – wodny o luźnej konsystencji, musi się łatwo rozprowadzać na cieniutkich serwetkach. Dostępne są kleje typu 2w1 albo 3w 1, czyli baza, klej, lakier. Można kupić specjalny klej decoupage albo popularny wikol
• pędzel – powinien być dobrej jakości z miękkiego włosia, tak aby rozprowadzić cienką warstwę kleju i nie pozostawić przy tym śladów – „maźnięcia”, włosy itp.
• serwetki i papier do zdobienia – mogą być to zwykłe serwetki, które rozwarstwiamy i wykorzystujemy wzory (kwiaty, zwierzaczki, wszelkie esy floresy itp.), używa się też specjalnych papierów ryżowych albo do zdobienia,
• farby akrylowe – podstawą jest farba w kolorze białym albo kości słoniowej, którą pokrywa się przedmiot przed dekorowaniem. Oczywiście przydatne będą jakieś dodatkowe kolory, ale baza to jasny i ciemny kolor (np. brąz).
• lakier akrylowy – na początek zwykły, matowy, chyba że mamy klej 3w1 z lakierem.

decoupage
Kolorowy warsztat pracy
fot: Fotolia

 

Można także kupić gotowy zestaw startowy, ale na ogół zawiera małe opakowania farb czy kleju. Oczywiście z czasem warsztat staje się coraz bogatszy – dochodzą specjalne lakiery, perełki do zdobienia, szablony itp.

Zdjęcia: inspirello.pl, Fotolia, thewhoot.com.au

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.