Czym jest osteoporoza, jak zapobiegać?

Osteoporoza nazywana jest cichym złodziejem kości, nie daje bowiem żadnych symptomów zanim nie wejdzie w fazę zaawansowanej choroby. Według badań epidemiologicznych Polsce na osteoporozę chorują blisko 3 miliony osób, a kolejne 9 milionów jest nią zagrożonych. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu problemowi i wiedzieć czym jest osteoporoza, a także jak jej zapobiegać.

Czym jest osteoporoza?

Jest to metaboliczna choroba kości. Z definicji wiemy, że powoduje zmniejszoną mineralną gęstość kości oraz upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej. Z czasem doprowadza do zwiększonej łamliwości i podatności na złamania niskoenergetyczne.

kosc
Zmiany w tkance kostnej

 

Kto jest w grupie ryzyka

Osteoporoza zdecydowanie częściej dotyczy kobiet, choć chorują również mężczyźni. Zagrożenie chorobą wzrasta wraz z wiekiem, w przypadku kobiet jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenu, który uczestniczy w tworzeniu tkanki kostnej. Proces utraty tkanki kostnej zaczyna się już po 30 roku życia. Dlatego zalecane jest wczesne wykonanie densytometrii, czyli badania, które mierzy gęstość kości.

kobiety
Zdecydowanie częściej chorują kobiety

 

Profilaktyka ma znaczenie

Wiedząc czym jest osteoporoza, łatwo się domyślić, że jedną z przyczyn są niedobory wapnia oraz witaminy D3. Dlatego w profilaktyce ważna jest dieta bogata w te składniki. Należy także zrezygnować z używek (nikotyna, alkohol) oraz zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu i utrzymać prawidłową wagę.

nabiał
Dieta bogata w wapń i witaminę D3

 

nordic walking
Aktywność fizyczna w każdym wieku

 

CALPEROS – lek i suplement

Warto także sięgnąć po sprawdzony suplement – CALPEROS DUO, który zawiera wapń o witaminę D3. Dostępny jest też lek bez recepty  – CALPEROS zawierający odpowiednio 500 mg albo 1000 mg węglanu wapnia.

calperos duo
Suplement CALPEROS DUO
calperos
Lek bez recepty –
CALPEROS

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: calperos.pl, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.